Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80117
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 اسد 1399 ساعت : 07:40:01

اعتراف رئیس تیم مذاکره‌کننده دولت با طالبان به ناکارآمدی لویه‌جرگه

رئیس تیم مذاکره‌کننده دولت با طالبان گفت که لویه‌جرگه مشورتی صلح صلاحیت تصمیم‌گیری درباره سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان را ندارد.

«معصوم استانکزی» رئیس کمیسیون برگزارکننده لویه‌جرگه مشورتی صلح در یک نشست خبری در کابل تصریح کرد که لویه‌جرگه صلاحیت آزادی 400 زندانی طالبان را ندارد.

وی که ریاست تیم مذاکره‌کننده دولت با طالبان را نیز دارد، اظهار داشت: «اعضای لویه‌جرگه‌ مشورتی نیز صلاحیت آن را ندارند که 400 زندانی طالبان را آزاد کنند. از آنها فقط مشورت گرفته می‌شود تا در تصمیم‌های بزرگ، دیدگاه مردم افغانستان گنجانیده شود؛ اگر در این نشست تصمیمی گرفته شود این تصمیم باید توسط پارلمان و دولت تایید شود».

استانکزی همچنین تصریح کرد که رئیس جمهور غنی نیز صلاحیت آزادی این افراد را ندارد و حتی اگر بخواهد این تصمیم را بگیرد این تصمیم فراقانونی خواهد بود.

رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی ادامه داد که در میان 400 زندانی باقیمانده طالبان هیچ شهروند خارجی نیست.

«سلام رحیمی» سرپرست وزارت دولت در امور صلح نیز در این باره گفته که صلح قیمتی دارد و برای پرداختن آن قیمت، باید اجماع ملی وجود داشته باشد، 400 زندانی که باید آزاد شوند، قیمت آن است و با برگزاری لویه‌جرگه‌ مشورتی خواهیم دید که آیا ملت می‌خواهد آن قیمت را برای صلح بپردازد یا خیر؟

رئیس کمیسیون برگزارکننده لویه‌جرگه مشورتی صلح در حالی نسبت به ناکارآمدی لویه‌جرگه برای آزادی زندانیان طالبان اعتراف کرده که «اشرف غنی» هدف از برگزاری این نشست را «تعیین سرنوشت 400 زندانی طالبان» عنوان کرده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد