Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80129
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 اسد 1399 ساعت : 17:41:10

لوي جرگه يا لوي پشتونيستي؟!

در فرهنگ پشتون ها يك سنت قبيله اي همچنان رايج است و آن اينكه «پير مردان جاي نمايندگان مجلس قانون وضع مي كنند، ريش سفيدان جاي قاضي تصميم مي گيرند در آن از خٌرد و دانش خبري نيست!» بيشتر خواست ها و نظريات قدرتمندان را تایيد و تصديق مي كنند يا شفاف تر بايد گفت؛ جمع شدن آنها فقط براي مهر تایيد زدن به نظر حاكم طايفه و قبيله است كه متاسفانه روزگاري است اين فرهنگ قبيله اي قديم را "بنام لوي جرگه براي دور زدن از قانون و بستن دهان منتقدان و روشنفكران در كشور مورد استفاده قرار داده اند" امروزه لوي جرگه ابزاري در دست حاكمان افراطي پشتون ها شده است تا مجموعه اي از سران قومي، مذهبي، قبايل و پير مردان را جمع كنند توسط آنها مٌهر تایيد بر استمرار برنامه هاي غير قانوني و غير انساني خود بزنند.

وقتي مجلس نمايندگان است نيازي به مجلس ريش سفيدان نيست برخي آنها توان راه رفتن را ندارند تعدادي حافظه اشان را از دست داده اند و عده اي بيشمار فاقد آگاهي از شرايط موجود كشور حتي از دانش آن مسایلي هستند كه به علت آن جمع شده اند!
هر چند بيشتر نمايندگان خودشان آلوده به فساد، رشوت خوري و معامله گري بر سرنوشت مردم هستند ولي اميد است طَي يك فرايند در آينده قانون و منطق نهادينه شود.

امروز اين رسم كهن و فرسوده در هيچ كشوري از جهان نيست كه پير مردان از گوشه و كنار يك كشور جمع شوند مجلس نمايندگان را دور بزنند آنگاه در مورد سرنوشت حياتي يك ملت تصميم بگيرند و خودشان ندانند براي چي جمع شده اند اما در سرزمين سوخته و فرسوده ما اين نوع داستانها جريان دارد.

آقاي اشرف غني در يك طرف مصروف جمع كردن سران قومي، مذهبي، قبايل براي استمرار حاكميتي است كه بر اساس تقلب تا امروز بوده است و در آن سوي خط آقاي كرزي است كه رژه مي رود طالبان را پيرامون خود جمع كند و بنام «صلح دروغين» قتل و كشتارها در حاكميت پشتونيست ها ادامه يابد!

ما بايد راه هاي دموكراتيك را طَي كنيم نه اينكه بسوي ديكتاتوري و حاكميت فاشيستي قومي و سنتي برگرديم از مجراهاي قانوني كه مجلس نمايندگان نهاد معتبر است براي ارزيابي، نظارت، تصويب و تایيد كار كردهاي دولت بپردازيم نه از مسير مجلس كهنه پيرمردان بنام لوي جرگه...
قانون را از نو بايد ساخت اين كشور را بايستي از دست جلادان و شيادان ، قبيله گرايان و پشتونيست ها كه مسيرهاي قانوني را دور مي زنند نجات داد تا راه پيشرفت جامعه هموار شود.

گل امیری


  

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد