Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80136
تاریخ انتشار : جمعه 17 اسد 1399 ساعت : 12:58:21
غنی در لویه‌جرگه:

افغانستان نسبت به توافقنامه آمریکا و طالبان در قطر تعهدی ندارد

رئیس جمهور غنی در لویه جرگه مشورتی کابل اظهارداشت که افغانستان نسبت به توافقنامه آمریکا و طالبان در قطر تعهدی ندارد و تنها برای برقراری صلح اقدام به آزادی زندانیان طالبان کرده است.

 اشرف غنی رئیس جمهور در مراسم آغاز به کار لویه جرگه مشورتی برای تصمیم گیری درباره آزادی زندانیان طالبان اظهارداشت که در این لحظه مهم که نیاز به به اتخاذ تصمیم بزرگ است به مردم مرجعه کرده‌ایم.

وی افزود که دلایل عدم آزادی 400 زندانی طالبان را مستند سازی کردیم و با این گروه در میان گذاشتیم، آزادی این زندانیان در صلاحیت رئیس جمهور نیست.

اشرف غنی گفت که افغانستان به صلح و ثبات پایدار نیاز دارد و در این لویه جرگه گرد هم آمده‌ایم تا بهای نهایی صلح را مورد بحث قرار دهیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که طالبان فهرست 5 هزار زندانی را در اختیار دولت گذاشت در حالی که تاکنون 5100 زندانی را آزاد کرده‌ایم.

وی با اشاره به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره لویه جرگه گفت که از بیانیه امروز آمریکا درباره لویه جرگه مشورتی استقبال می‌کنم اگر چه که این بیانیه به خواست من بود. از تلاش‌های آمریکا در مسیر صلح قدردانی می‌کنم و درباره تصمیم به خروج نظامیان این کشور از افغانستان نیز احترام می‌گذارم.

رئیس جمهور غنی خاطرنشان کرد که افغانستان نسبت به توافقنامه آمریکا و طالبان در قطر تعهدی ندارد و تنها برای برقراری صلح اقدام به آزادی زندانیان طالبان کرده است.

وی ادامه داد که در توافقنامه صلح قطر تنها گفته شده است که «تا» 5 هزار زندانی آزاد شوند.

اشرف غنی همچنین با اشاره به دوستی با همه کشورهای منطقه و جهان اظهارداشت که روابط ما با آمریکا بنیادی است اما «افغانستان عمق استراتژیک هیچ کشوری نیست و ما دوست استراتژیک همه هستیم و این دوستی نیز در محور منافع مشترک قابل فهم و احترام متقابل بدون کم و کاست خواهد بود».

رئیس جمهور غنی در لویه جرگه تاکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

لویه جرگه مشورتی 3 هزار نفری درباره آزادی 400 زندانی طالبان در حالی تصمیم خواهد گرفت که برخی از کارشناسان و حقوقدانان آن را غیرقانونی می‌دانند.

از سوی دیگر، طالبان تاکید کرده است که اگر تمام 5 هزار زندانی این گروه آزاد نشود، وارد مذاکرات بین‌الافغانی نخواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد