Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80176
تاریخ انتشار : يکشنبه 19 اسد 1399 ساعت : 17:04:52

امرالله صالح: گروه طالبان باید به صدای صلح‌خواهی مردم افغانستان احترام بگذارد

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، تأکید می‌کند که گروه طالبان، باید به صدای صلح‌خواهی مردم افغانستان، تمکین کند.

آقای صالح، روز یک‌شنبه (۱۹ اسد)، در برگه‌ی فیس‌بوکش نوشته است که با حرف‌های رییس‌جمهور غنی در مراسم اختتامیه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، در مورد ابعاد روشن و پیچیدگی‌های پروسه‌ی صلح، موافق است.

او افزوده است: «حالا طالب باید به تنوع ساختاری جامعه‌ی افغانستان و به صدای سراسری صلح‌خواهی تمکین نماید و احترام گذارد. آرزوها و امیدهای ما را به صلح بسته‌ایم؛ اما از دید مدیریتی و طرح، بدترین حالت را زیر نظر داریم. اگر طالب صلح کند، به خاطر قوت ما خواهد بود، نه بخاطر موعظه‌ی ما.»

به گفته‌ی آقای صالح، صلح‌سازی در افغانستان، روند مطلق افغانی نیست؛ زیرا به باور او، جنگ هیچ‌گاهی مطلق بین افغان‌ها نبوده و نیست.

گفتنی است که رییس‌جمهور غنی، به منظور بحث و مشوره در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی طالب که پیش از این گفته بود، صلاحیت آزادی آن‌ها را ندارد، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را برگزار کرده است.

آقای غنی، در نشست افتتاحیه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، گفت که گروه طالبان، وعده سپرده تا سه روز پس از آزادی این ۴۰۰ زندانی، گفت‌وگوهای مستقیم را با حکومت افغانستان آغاز کند.

رییس‌جمهور غنی، در نشست اختتامیه‌ی لویه‌جرگه نیز، گفت که فیصله‌ی نمایندگان مردم مبنی بر آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب را امروز امضا خواهد کرد.

آقای غنی، تأکید کرد که حالا، انتخاب از طالبان است و این گروه، باید نشان بدهد که در چنین شرایطی، از برقراری آتش‌بس سراسری، ترس ندارد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد