Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80182
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 اسد 1399 ساعت : 10:06:46

گاسمن: آزادی زندانیان طالبان صلح را تامین نمی‌کند

دیدبان حقوق بشر درباره برگزاری لوی‌جرگه مشورتی صلح برای تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان گفت که آزادی این زندانیان نمی‌تواند صلح را در افغانستان برقرار کند.
به گزارش تسنیم، «پاتریشا گاسمن» مسوول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر گفت که تصمیم لوی‌جرگه مشورتی صلح برای آزادی 400 زندانی طالبان نیز نمی‌تواند صلح را در افغانستان تامین کند.

وی با اشاره به توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در قطر گفت: همانظور که توافقنامه قطر نتوانست صلح را در افغانستان تامین کند، لوی‌جرگه نیز نمی‌تواند منجر به برقراری صلح شود.

گاسمن افزود که جنگ بدلیل تخطی‌ها تشدید شده، مردم در این جنگ فرزندانشان را از دست داده‌اند، زمین‌های آن‌ها غصب شده و توسط نیروهای طرفدار دولت و طالبان اذیت شده و رنج برده‌اند.

مسوول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر ادامه داد: سیاستمدارانی مانند «حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان اکنون صدای خود را برای حمایت حقوق بشر بلند کرده‌اند تا حمایت مردم را برای بقای قدرت خود جلب کنند اما وقتی که آنها در قدرت بودند برای حقوق بشر چه کردند؟

وی با انتقاد از کارنامه «عبدالرب رسول سیاف» رییس شورای حراست و ثبات نیز به «رادیو آزادی» گفت: از یک لوی‌جرگه که سیاف در آن جایگاه مهمی دارد و از او تمجید می‌شود شما چگونه می‌توانید انتظار احترام به حقوق بشر را داشته باشید. برای آوردن صلح پایدار به یک تعهد جدی نسبت به حقوق بشر و تامین عدالت و حسابدهی نیاز است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد