Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80250
تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 اسد 1399 ساعت : 22:04:07

واکنش‌ها به سخنان وزیر بهداشت ایران در رابطه با درمان رایگان ویروس کرونا برای مهاجرین

به دنبال پخش گزارش صحبت‌های وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر این‌که به تمام بیمارستان‌های این کشور دستور داده شده که هیچ تبعه افغانستان، حتی آن‌هایی که کارت اقامتی ندارند، از درمان ویروس کرونا محروم نمانند و همه به صورت رایگان درمان شوند، تعداد زیادی از شهروندان و مهاجرین افغانستان در ایران با ارسال سندهای بیمارستانی، تأکید کرده‌اند که درمان مهاجرین مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های ایران رایگان نبوده است. این در حالی است که یک فعال درمانی مهاجر تأکید می‌کند که 70 درصد مهاجرین توانسته‌اند از این خدمات رایگان بهره‌مند شوند، اما 30 درصد دیگر به دلیل ناآشنا بودن با روال اداری درمان رایگان و هم‌چنین برخوردهای سلیقه‌ای و مشکلات مالی در بیمارستان‌ها، ناچار به پرداخت هزینه درمان کرونا شده‌اند.

دکتر سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران که بعد از ظهر روز چهارشنبه(22 اسد) در یک نشست با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار در ایران سخن می‌گفت، در مورد فعالیت‌های و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران و وزارت بهداشت این کشور برای درمان رایگان بیماران و مبتلایان به ویروس کوید 19 از میان اتباع و مهاجرین افغانستان گفت: "یکی از بزرگترین کارهایی که صورت گرفته، این است که ما گفتیم هیچ تبعه افغان نباید در بیمارستان‌های ما، حتی آن‌هایی که کارت ندارند، از درمان محروم بمانند و به تماما به صورت رایگان درمان شوند".
 
اما پیام‌ها و سندهایی که به دست رسانه‌ها رسیده، حاکی از موارد متعدد دریافت پول برای درمان بیماران افغانستانی مبتلا به ویروس کرونا در ایران است.
 
کاربری به نام امینی از مشهد نوشته است: "من مادرم ۳۵ روز پیش فوت کرد و ۸ میلیون و ۷۵ هزار تومن هزینه بیمارستان شد که با رفتن به مددکاری نصف شد".
 
علی نوشته است: "چند نفر از بستگان و دوستان بنده به کرونا مبتلا شده بودند، بلا استثنا از جیب خود هزینه را پرداختند و بیمارستان حتی یک ریال تخفیف هم نداد".
 
فرهاد نوشته است: "من با فامیل اقامت هم داریم و هم دفترچه بیمه، برای تست کرونای خانمم به چند بیمارستان دور و بر انقلاب(در تهران) رفتیم، نپذیرفتن و ما را فرستادن به یک بیمارستان بطرف نیاوران، گفتن آنجا تست کرونا انجام میدهند و آنجا وقتی رفتیم، با یک برخورد خشن جواب ما دادند و گفتند: باید آزمایش تان را با هزینه شخصی انجام بدهید و آمدیم به یک آزمایشگاه شخصی نزدیک میدان فاطمی آنجا انجام دادیم. نه تنها این موضوع، در این ۵ ماه اخیر اگر بچه هایم هم مریض شدند اصلا کسی و هیچ درمانگاهی به دفترچه بیمه صحی ما اهمیت نمی دهند و هر جا پول پرداخت می کنیم".
 
سلیمی از شهر قم نیز نوشته است: "چندین مریض کرونایی افغانستانی که در بیمارستان‌های قم بستر بودند را می‌شناسم، بعضی‌شان فوت شده و بعضی مرخص شدند، هزینه را کامل گرفتند. همه بیمارستان‌ها می‌گویند: بعد از عید نوروز همه بیمارستان‌ها ملزم به اخذ تمام هزینه از بیماران کرونایی افغانستانی هستند، طرح رایگان تا عید نوروز بود و تمام".
 
سلیمی نوشته است: "چهارده روز قبل مادرم بعد از هشت روز بستری در بیمارستان نیکویی قم به دلیل مبتلا شدن به بیماری کرونا، به رحمت خداوند پیوست، بیمارستان تمام هزینه را نقدا از ما گرفت".
 
علی‌رضا، شهروند دیگر کشور نیز در واکنش به صحبت‌های وزیر بهداشت ایران خاطرنشان کرده است: "در عمل چنین خبری نیست، ما که حتی بیمه داشتیم، هزینه پرداختیم، آن هم در بیمارستان دولتی، آنهایی که بیمه ندارند و یا مدارک اقامتی ندارند که دیگر هیچ!!!".
 
یک فعال امور خیریه مهاجرین نیز در گفت‌وگو با آوا از پی‌گیری وضعیت یک بیمار مبتلا به کرونای پیشرفته در تهران و عدم پذیرش این بیمار در چندین بیمارستان‌ خبر داد. او می‌گوید که هزینه عمل و درمان این بیمار مهاجر بیش از صد میلیون تومان برآورد شده و به همین دلیل او را پذیرش نمی‌کنند.
 
این بیمار مهاجر مبتلا به کرونا، دارای کارت آمایش بوده و بیش از 40 سال در ایران زندگی می‌کند. به گفته این خیر مهاجر، این بیمار را توانسته با کمک برخی دوستان و "پارتی" در یک بیمارستان در تهران بستری کند.
 
محمد ارزگانی، فعال فرهنگی مهاجر نیز یادآور شده است: "یکی از اقوام در بیمارستان بستری شده، شبی یک میلیون خواستند، وقتی داستان بخشنامه را گفتیم، گفتند تا فروردین اعتبار داشته است".
 
امید نیز می‌گوید، بیمارستان‌ها حتی در صورت مرگ، از دادن جنازه قبل از تسویه حساب خودداری می‌کنند.
 
شهروند دیگر به نام نظری به آوا می‌گوید: "عموی بنده که در بیمارستان مدرس ساوه پنج شب بستری بود، هفته گذشته در بیمارستان به رحمت خدا رفت. دکترها علت مرگش را داخل پرونده کرونا قید کردند، ده میلیون تومن‌ پول گرفتن تا جنازه رو تحویل دادند".
 
عرب‌زاده از مهاجرین در شهر گرگان در شمال ایران نیز در حالی که از کادر درمانی در ایران، به خاطر زحمات فراوان در شرایط کرونا تشکر می‌کند و می‌گوید که زحمات آن‌ها با هیچ پولی قابل مقایسه نیست، می‌گوید، حرف‌های آقای وزیر تا واقعیت فاصله دارد.
 
وی توضیح داد: "پدر بنده طی ۱۲ شب بستری در بیمارستان ۵ آذر گرگان مجبور شد ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کند، البته مبلغ اولیه ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شده بود که ۲ میلیون مددکار تخفیف قائل شد. بنده هم وقتی مراجعه کردم به رییس بیمارستان که طبق دستور وزارت بهداشت و وزارت کشور هزینه برای اتباع رایگان است، ایشان با این سو برداشت ناراحت شدند و گفتند که برای تبعه ایرانی هزینه گرفته می‌شود، باید برای تبعه خارجه رایگان باشد، بنده هم به ایشان گفتم طبق دستور مقام‌های عالی کشور بنده به شما دارم تاکید می‌کنم، رییس بیمارستان گفت بروید نامه و شماره نامه ابلاغی را بیاورید تا ما هزینه دریافت نکنیم".
 
این مهاجر ادامه داد: "با پیگیری‌های انجام شده و همکاری اداره اتباع شماره نامه رو به ایشان و معاون درمانی استان منطقه فرستادیم، در این خصوص معاون درمانی استان به بنده گفتند این نامه از طرف وزارت کشور ابلاغ شده است و ما زیر نظر وزارت بهداشت می‌باشیم و قرار بر این شد که طی نامه‌نگاری این مسئله رفع شود، ولی هنوز منتظریم".
 
وی گفت که خاله او ضمن بستری ۵ شب حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار  تومان و دختر دایی‌اش نیز ضمن بستری ۶ شب، حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به بیمارستان پرداخت کرده‌اند.
 
سید ابراهیم حجازی، نماینده وزارت امورمهاجرین در سفارت افغانستان در تهران نیز می‌گوید: "ما شاهد درمان رایگان این بیماری در بین مهاجرین بوده‌ایم و از دولت میزبان سپاس‌گزاری می‌نماییم. ولی متاسفانه ده‌ها مورد شکایت از مبتلایان به ویروس کرونا داشته‌ایم که برخورد خلاف این اظهارات را نیز تجربه کرده‌اند".
 

فعال درمانی مهاجر: 30 درصد مهاجرین نتوانسته‌اند از درمان رایگان بهره ببرند/ ناآشنایی با روال اداری، برخوردهای سلیقه‌ای و فشار مالی
با تمام این مباحث، یک فعال درمانی مهاجر که پیگیر حل مشکلات مهاجرین در حوزه درمان ویروس کرونا بوده، به خبرنگار آوا می‌گوید که در بدبینانه‌ترین حالت، 70 درصد مهاجرین توانسته‌اند از خدمات رایگان درمان ویروس کرونا استفاده کنند و 30 درصد دیگر، با مشکلاتی از جمله پرداخت هزینه روبرو شده‌اند.
 
وی چند دلیل عمده را برای وجود این مشکلات بیان کرد و خاطرنشان ساخت: اولین مشکل، عدم آشنایی مهاجرین با روال کار اداری در قسمت درمان رایگان ویروس کروناست. در صورتی که بیمارستانی از مبتلایان مهاجر به ویروس کرونا هزینه درمان تقاضا کند، می‌بایست این مسأله را به اداره کل اتباع استان ارجاع دهند، این اداره به دانشگاه علوم پزشکی استان نامه می‌فرستد و از این طریق، به بیمارستان مربوط نامه داده می‌شود که هزینه‌ای بابت درمان ویروس کرونا اخذ نگردد".
 
این فعال مهاجر با اشاره به برخی موارد دریافت هزینه درمان از سوی بیمارستان‌ها، خاطرنشان کرد که مشکل موارد متعددی از این دست با مراجعه به اداره کل اتباع حل شده است که یک نمونه برجسته آن که بازتاب پیدا کرد، هزینه 37 میلیونی درمان یک مهاجر مبتلا به کرونا بود که حل شده است.
 
این مورد به بیمار مهاجری اشاره دارد که پس از دو هفته تحمل بیماری به تاریخ 1 اسد(مرداد) در بیمارستان شهید بهشتی قم فوت کرد، اما وقتی که خانواده این بیمار برای ترخیص و دریافت جنازه بیمار مراجعه می‌کنند، مکلف به پرداخت 37 میلیون تومان شده‌اند.
 
البته به گفته این فعال مهاجر، در مواردی بیمارستان‌ها نیز برخورد سلیقه‌ای داشته و حتی با وجود نامه اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی، هزینه درمان بیمار کرونایی را دریافت کرده‌اند.
 
وی خاطرنشان کرد که یک دلیل این برخورد بیمارستان‌ها، شرایط تحریم، فشارهای مالی و نبود بودجه کافی است؛ از این‌رو موسسات بین‌المللی چون کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان(UNHCR)، NRC،WHO و... باید برای درمان رایگان مهاجرین مبتلا به ویروس کرونا، به وزارت بهداشت و بیمارستان‌های ایران کمک کنند.
 
در این زمینه نیز وزیر بهداشت ایران در گفت‌وگو با آوا درخواست کرده بود که به عنوان خبرنگار در زمینه هزینه‌ درمان بیماران مهاجر، بر کمیساری عالی سازمان ملل در امورپناهندگان(UNHCR) و وزارت کشور(داخله) ایران فشار وارد شود تا حداقل بخشی از هزینه‌هایی که وزارت بهداشت در نظام سلامت در مورد بیماران افغان تقبل می‌کند، پرداخت شود، زیرا بیمارستان‌های ایران به دلیل بیماری کوید 19، به خصوص در حوزه درآمدهای اختصاصی در شرایط سختی قرار گرفتند. به گفته دکتر نمکی، در شرایط کنونی 20 تا 25 درصد از بودجه‌ مورد نیاز این بیمارستان‌ها محقق می‌شود، در حالی که بیش از 40 تا 45 درصد پول پرسونل‌شان را از طریق همین درآمدهای اختصاصی پرداخت می‌کنند.
 
از سوی دیگر، این فعال مهاجر افزود که موارد مشکوک به ویروس کرونا تا تثبیت ابتلا به این ویروس شامل درمان رایگان نمی‌شود. هم‌چنین مواردی از جمله CT SCAN و برخی آزمایش‌های روتین دیگر به جز آزمایش PCR، مشمول درمان رایگان نمی‌گردد.
 
این در حالی است که به تاریخ 12 حمل(فروردین) گذشته، رییس‌ جمهوری اسلامی ایران با درمان رایگان اتباع و مهاجرین خارجی مبتلا به ویروس کرونا در این کشور به شمول مهاجرین افغانستانی موافقت کرد. ایشان در چندین مورد دیگر بر اجرای این تصمیم پافشاری و تأکید کردند.
 
ابلاغیه این تصمیم نیز در همین تاریخ از سوی وزارت داخله(کشور) جمهوری اسلامی ایران به همه ولایت‌های این کشور ابلاغ شد.
 
علاوه بر این، وزارت بهداشت ایران نیز بر رایگان بودن درمان بیماران خارجی مبتلا به کرونا در این کشور تأکید کرد. به تاریخ 17 حمل، سخنگوی وزارت بهداشت ایران در پاسخ به سوال خبرنگار آوا گفت: "ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه امریکا و مشکلاتی که دارد، همان امکاناتی که در درمان ویروس کرونا در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند، به صورت رایگان در خدمت اتباع خارجی به خصوص مهاجرین افغانستانی می‌گذارد".
 
دولت افغانستان نیز به صورت رسمی از این تصمیم و اقدام جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی نموده است.


http://www.afghanirca.com/newsIn.php?id=78807


  خبرگزاری آوا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد