Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80553
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 سنبله 1399 ساعت : 18:05:14

درج نام مادر در شناس‌نامه از سوی کمیتۀ قوانین تأیید شد

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که کمیتۀ قوانین کابینه به ریاست سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهوری و رئیس این کمیته، درج نام مادر در شناس‌نامه را تأیید کرده است.

طبق اعلام دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس‌جمهور، این طرح روز گذشته، دوشنبه، دهم سنبله، در جلسۀ فوق‌العاده کمیته قوانین، تأیید شده است.

بر اساس اعلامیه، طرح تعدیل برخی از مواد قانون ثبت احوال نفوس توسط اداره ملی احصائیه و معلومات به این جلسه ارائه شده بود.

اعلامیه افزوده که این طرح از سوی وزارت عدلیه و اداره ملی احصائیه و معلومات تهیه شده است.

احمد جاوید رسولی، رئیس اداره ملی احصاییه و معلومات در این جلسه گفته که «به دلیل ادغام اداره ثبت احوال نفوس در تشکیل اداره ملی احصائیه و معلومات و نیز پاسخ به درخواست فعالان حقوق زن مبنی بر درج نام مادر در شناس‌نامه، این طرح تعدیل تهیه شده است.»

این طرح تعدیل از سوی اعضای کمیته قوانین پس از ارایه دیدگاه‌ها، مورد تأیید قرار گرفته است.

پیش از این شماری از کنش‌گران حوزۀ زنان با راه‌اندازی کارزاری زیر نام «نام کجاست؟»، خواستار درج نام مادر در شناس‌نامه شده بودند.

از راه‌اندازی این کارزار پنج سال می‌گذرد و صفحاتی نیز در رسانه‌های اجتماعی به منظور هم‌صدایی زنان برای درج نام مادر در شناسه‌نامه ایجاد شده است.

راه‌اندازی کارزار «نامم کجاست؟» سبب گشت که نام مادر در جدول تثبیت هویت فرد در اداره شناس‌نامه درج گردد، اما نام مادر هم‌چنان پنهان باقی ماند و در روی شناس‌نامه نیامده بود.

 به باور کنش‌گران حوزۀ زنان، شناس‌نامه، سند تثبیت هویت فرد است. حذف و یا نبود نام مادر در شناس‌نامه فرد هم از نگاه قوانین مدنی و هم از نگاه اصول انسانی، پذیرفتنی نیست .


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد