Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80649
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 سنبله 1399 ساعت : 09:08:27

انتقاد مهاجرین از دریافت هزینه 10 دالری برای هر تذکره الکترونیک/ این هزینه کاهش یافته و به پول ایران اخذ گردد

بر اساس تفام‌نامه میان وزارت‌های امورخارجه و مهاجرین و اداره ملی احصائیه قرار است برای مهاجرین مقیم ایران تذکره الکترونیکی توزیع گردد، اما آن‌چه موجب نگرانی مهاجرین، آن‌هم در شرایط ویژه اقتصادی در ایران شده، هزینه‌ای صدور این تذکره است که برای هر فرد 10 دالر در نظر گرفته شده است. سخنگوی اداره ملی احصائیه می‌گوید که این مشکل مهاجرین را با رهبری این اداره در میان می‌گذارد.

هم‌زمان با آغاز به کار تیم‌های صدور تذکره‌های الکترنیک در نمایندگی‌ها و سفارت افغانستان در تهران، منابع می‌گویند که در بدل توزیع هر تذکره الکترونیک، مبلغ 10 دالر از مهاجرین دریافت خواهد شد.
 
هرچند به گفته این منابع، پیش از این نیز برای تأیید تذکره در نمایندگی‌های کشور در ایران 10 دالر دریافت می‌شد، اما بنابر درخواست مهاجرین، روند تثبیت هویت با یک دالر انجام می‌گردید. ولی حال گفته می‌شود که هیچ تخفیفی در کار نخواهد بود.
 
به گفته این منابع، قرار است مصارف پروسه صدور تذکره الکترونیک در ایران، از درک مبالغ دریافتی از مهاجرین تأمین شود.
 
این در حالی است که به دلیل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران، ارزش واحد پول این کشور در برابر دالر بسیار پایین آمده، از این‌رو پرداخت هزینه‌های دریافت خدمات از سفارت و نمایندگی‌های افغانستان بر اساس دالر، و اینک صدور تذکره الکترونیک، برای مهاجرین دشوار خواهد بود.
 
بر این اساس، مهاجرین در طول سال‌های گذشته از یک‌سو خواهان تخفیف در ارائه خدمات به آن‌ها و از سوی دیگر، دریافت هزینه خدمات بر اساس واحد پول ایران بوده‌اند. هرچند تخفیف‌های بی‌سابقه‌ای در قسمت صدور پاسپورت‌های الکترونیک به مهاجرین داده شده، اما این هزینه‌ها هم‌چنان به دالر گرفته می‌شود.
 
هم‌چنین فعالیت برخی صرافان در اطراف سفارت و نمایندگی‌های افغانستان در ایران و مجبوریت مهاجرین برای تبدیل تومان ایرانی به دالر نیز خود زمینه یک فساد و زیان دیگر را به وجود آورده است.
 
"رعنا عظیمی"، فعال مدنی مقیم جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که در نخست باید در هزینه اخذ تذکره الکترونیکی تخفیف داده شود، زیرا وضعیت اقتصادی مهاجرین خراب است و در ضمن، این هزینه باید به پول ایران محاسبه شود، نه دالر.
 
ناصر عظیمی از دیگر فعالین مهاجر نیز با انتقاد از رویکرد موجود، می‌گوید که متأسفانه حکومت به مهاجرین به عنوان یک منبع درآمد می‌بیند، نه شهروند کشور.
 
وی نیز دریافت هزینه 10 دالر برای هر نفر در قبال دریافت تذکره الکترونیک را زیاد می‌داند و خواستار ارائه تخفیف در این زمینه شد.
 
به گفته این فعال مهاجر، با این وضعیت ارزش دالر در برابر پول ایران، و شرایط اقتصادی مهاجرین، هزینه دریافت تذکره الکترونیک برای خانواده‌هایی که معمولا پنج، شش نفر و یا بیشتر هستند، خیلی سخت خواهد بود.
 
این مشکلات و خواست مهاجرین را با اداره ملی احصائیه در میان گذاشتیم. خانم "رویینا شهابی"، سخنگوی اداره ملی احصائیه و معلومات می‌گوید، هرچند دریافت این تعرفه جزو خدمات قونسولی معمول در تمام دنیا می باشد، اما با آن هم درخواست مهاجرین مبنی بر امکان دریافت تعرفه به واحد پول ایران(تومان) را با رهبری اداره در میان خواهد گذاشت.
 
او تاکید می‌کند که ارائه خدمات قونسولی در تمام دنیا شرایط مشابه دارد، اما مهاجرینی که در ایران هستند مطمئن باشند که از مراحل ثبت نام، بایومتریک و هیچ مرحله دیگر از آنان پول اخذ نمی‌شود، بلکه تنها هزینه معین برای کارت تذکره از اتباع افغانستان در داخل و خارج کشور دریافت خواهد شد. این روندِ معمول دریافت خدمات در تمام کشورها و نمایندگی های سیاسی می باشد.
 
از سوی دیگر، "عبد الباسط انصاری"، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، بحث اقتصادی صدور تذکره الکترونیک را مربوط اداره ملی احصائیه می‌داند، اما تاکید می‌کند که پول اختصاص داده شده، صرف در مورد اخذ تذکره و تثبیت هویت است و در هیچ مورد دیگر، پولی گرفته نمی‌شود.
 
او از اثرهای توزیع تذکره الکترونیکی برای مهاجرین نیز یاد کرد و گفت، زمانی که مهاجرین تثبیت هویت می‌شوند، در تمام ابعاد زندگی‌شان تغییرات به وجود می‌آید، اما آن‌چه مهم است، مسئله اشتغال، تحصیل و تعلیم است که از طریق این سند هویت، سهولت‌هایی ایجاد خواهد شد.
 
به گفته انصاری، البته کاری که قرار است انجام شود، تنها از طرف دولت افغانستان نیست، بلکه حکومت ایران نیز با آن موافقت کرده است. با این حال یقینا صدور تذکره الکترونیک تاثیر مثبتی بر زندگی مهاجرین خواهد داشت.
 
خواستیم در این زمینه دیدگاه وزارت امور خارجه را نیز داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر موفق به این کار نشدیم.
 
این در حالی است که به تازگی ریاست جمهوری کشور یک سفیر سیار و نماینده ویژه در امور مهاجرین را برای رسیدن به وضعیت مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده است. قرار است این سفیر سیار به صورت ویژه به مسائل و مشکلات مربوط به مهاجرین به خصوص در زمینه تذکره و پاسپورت الکترونیک رسیدگی نموده، راه‌های حل آن را جست‌وجو نماید.
 
انتظار مهاجرین این است که از یک‌سو در راستای تسریع و گسترش ارائه خدمات به مهاجرین، به خصوص در مورد تذکره و پاسپورت الکترونیک و از سوی دیگر، در مورد هزینه‌های این پروسه، سهولت‌ها و تخفیف‌های لازم به میان آید.


  آوا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد