Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80827
تاریخ انتشار : يکشنبه 30 سنبله 1399 ساعت : 10:49:01

هیات ایرانی امروز برای گفتگو در مورد سرمایه گذاری مشترک در بخش انرژی به افغانستان می آید

معاون وزیر نیروی ایران در راس یک هیات از این کشور، برای بحث و تبادل نظر پیرامون فرصت های سرمایه گذاری مشترک در حوزه انرژی امروز وارد افغانستان می شوند.
 
رسانه های ایرانی گزارش دادند که همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق، امروز (یکشنبه) در راس هیاتی وارد افغانستان خواهد شد.
 
به استناد جزئیات مطرح شده، هدف از این سفر بحث و تبادل نظر پیرامون فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک و توسعه روابط مرتبط با این حوزه عنوان شده است.
 
همچنین قرار است، نمایشگاه دستاورد‌های صنعت برق ایران در کشور افغانستان تشکیل شده و سرمایه‌گذاران، تجار و مسئولان صنعت برق افغانستان از این نمایشگاه بازدید به عمل آورند.
 
لازم به تاکید است، یکی از موارد مهم مد نظر در این سفر، فعال‌سازی کریدور بادی مستقر بین مرز ایران و افغانستان به منظور استفاده از پتانسیل این کریدور تلقی می‌شود.
 
افغانستان تقریبا ۸۱ درصد از انرژی برق موردنیاز خود را از کشورهای همسایه وارد می‌کند که از این میزان سهم کشورهای مختلف به ترتیب عبارت است از: ۲/ ۳۵ درصد ازبکستان، ۵/ ۳۰درصد تاجیکستان، ۹/ ۲۰ درصد ایران ۴/ ۱۳ درصد ترکمنستان.
 
به گفته شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) این کشور برای رفع این نیازمندی سالانه از ایران، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان حدود هزار مگاوات برق می‌خرد که تا بیش از ۳۰۰ میلیون دالر هزینه دارد.
 
میزان برق تولیدشده در داخل افغانستان تنها حدود ۱۹ درصد از نیازمندی این کشور را تامین می‌کند. چهار درصد از تولید داخلی از طریق نیروگاه حرارتی و انرژی تجدیدپذیر و بقیه نیز در نیروگاه‌های آبی تولید می‌شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد