Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80834
تاریخ انتشار : يکشنبه 30 سنبله 1399 ساعت : 17:36:33

غنی در جمع مردم بامیان از آغاز استخراج معدن آجه گک در آینده نزدیک خبر داد

محمداشرف غنی رییس جمهور امروز در راس یک هیات بلندپایه‌ی حکومتی به بامیان سفر کرد و در یک همایش مردمی در این ولایت، از آغاز استخراج معدن آجه گک در آینده نزدیک خبر داد.
 
محمداشرف غنی رییس جمهور با معاونینش صبح امروز (یکشنبه) در راس یک هیات بلندپایه حکومتی و با هدف بررسی و ایجاد یک طرح جامع امنیتی، به این ولایت سفر کرد.
 
رییس جمهور در سخنرانی خود؛ بامیان را نماد صلح خواهی، مبارزات مدنی و اتفاق مذاهب اسلامی در کشور یاد کرد و گفت: ما به دنبال توسعه پایدار در ولایت بامیان هستیم تا بتوانیم از طریق بامیان اقتصاد کشور را تقویت نماییم.
 
غنی از ایجاد شهرک صنعتی در ولایت بامیان خبر داد و گفت: به زودی قرارداد تولید برق از آب های افغانستان با ظرفیت ۲۰ هزار میگاوات در کشور و استخراج معدن آهن آجه‌گک در ولایت بامیان با یک کمپنی آسترالیایی به امضا خواهد رسید و با استخراج این معادن، دیگر افغانستان متکی به کمک کشورهای خارجی نخواهد بود.
 
به گفته‌ی آقای غنی، طی چهار سال آینده با استفاده از ۲۰ هزار مگاوات برق تولیدی، معدن آهن آجه‌گک استخراج و شهرک صعنتی در ولایت بامیان نیز ایجاد خواهد شد.
 
رییس جمهور افزود: ما به دنبال اقتصاد قرن ۱۸ و ۱۹ نیستیم، بلکه بامیان به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی در سال های آینده در اولویت های کاری ما قرار خواهد گرفت.
 
به گفته او کار پروژه جاده بامیان-دره صوف به شدت جریان دارد و به شرکت های قراردادی هشدار داده شده تا در صورت غفلت یا تعلل در روند ساخت این جاده، آنان مجبور به ترک کشور خواهند شد.
 
امرالله صالح معاون اول رییس جمهور نیز ولایت بامیان را نگین جامعه فرهنگی افغانستان از زمان حکومت کوشانی ها و به خصوص دوران اسلامی یاد کرد و از توجه بیشتر حکومت به ولایت بامیان خبر داد.
صالح نبود برق و جاده را از مشکلات عمده بامیان در گذشته یاد کرد و گفت: "با پلان های فراگیر حکومت افغانستان این مشکلات در چند ماه آینده حل خواهد شد و و عملاً کار انتقال ۲۲۰ کیلوولت برق در ولایت بامیان و جاده بامیان - دره صوف جریان دارد."
 
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز با اشاره بر نقش مهم بامیان در دروان جهاد و مقاومت افغانستان گفت که حکومت افغانستان برنامه وسیع و جامع‌ای را روی دست دارد و با تطبیق پروژه های مهم و بزرگِ چون جاده بامیان-دوشی، جاده گردن دیوال، جاده بامیان- دره صوف و پروژه برق ۲۲۰ کیلوولت، بخشی اعظمی از مشکلات مردم این ولایت حل خواهد شد.
 
قابل ذکر است که صبح امروز اشرف غنی رییس جمهور در راس یک هیات بلندپایه حکومتی به شمول هر دو معاونش به منظور بازدید از ساحات تاریخی بامیان، کار روی یک طرح جامع امنیتی و بررسی ایجاد یک کمربند سبز امنیتی در ولایت بامیان به این ولایت، سفر کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد