Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80853
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 سنبله 1399 ساعت : 16:17:18

جنجال درباره سخنان سرور دانش در مورد مقایسه امارت طالبان با سلطنت سدوزایی و محمدزایی در افغانستان

سخنان سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان درباره سلطنت‌های سدوزایی و محمدزایی در افغانستان خبرساز شد. برخی از کاربران شبکه های اجتماعی به اظهارات دانش واکنش نشان دادند.
 
سرور دانش که روز گذشته (یکشنبه) همراه با اشرف غنی، رئیس جمهوری به بامیان سفر کرده بود، در سخنرانی‌اش گفت که "امارت نظامی است، متکی بر اراده یک فرد و بدون رأی و حتی بدون رضایت عامه مردم. این نظام با یک نظام کاملا استبدادی و دیکتاتوری هیچ فرقی ندارد."
 
دانش گفته بود "نظام طالبانی با سلطنت سدوزایی و محمدزایی که به نام امارت یا سلطنت از ۱۷۴۷ (۱۱۲۶ش) تا ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ش) به مدت بیش از ۲۳۰ سال بر افغانستان حکومت کردند، از نگاه روح و محتوا هیچ تفاوتی ندارد."
 
معاون رئیس جمهور بیان کرده بود که در آن نظام‌ها هم "یک گروهی کوچک از یک قبیله به صورت موروثی و با استبداد و دیکتاتوری بر افغانستان حکومت کردند، در نظام امارت نیز حکومت یک فرد به طور مادام العمر بر سرنوشت یک ملت مطرح است، بدون رعایت حقوق اساسی شهروندان و آزادی‌های عمومی و حتی قانون اساسی."
 
او نظام امارت را که موسس آن طالبان است "یک نظام فراقانونی، نامحدود و مطلقه" خواند.
 
همین مقایسه امارت اسلامی طالبان با سلطنت‌های سدوزایی و محمدزایی و "دیکتاتور و مستبد" خواندن، این سلطنت‌ها، واکنش‌های بدنبال داشته است.
 
قبیله سدوزایی‌ها و فرزندان و نوه‌های احمدشاه تا ۱۸۲۳ بر افغانستان حاکمیت داشتند و در این سال قدرت امیر دوست محمد خان، از بزرگان محمدزایی‌ دیگر قبیله پشتون‌ها انتقال یافت و سلسله محمدزایی‌ها (بارکزی‌ها) تا سقوط سلطنت در افغانستان ادامه یافت. ‌
 
این اظهارات دانش با واکنش برخی از کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شد. ادریس زمان، سرپرست پیشین وزارت خارجه در توییترش نوشته که به آقای دانش احترام زیادی دارد، با این حال "تفسیر تجدید نظرطلبانه و نادرست از تاریخ و تلاش برای عمومیت دادن بخش تاریک تاریخ اخیر به دو قرن و سلسله‌های افغانستان، تعجب‌آور و ناامید کننده است."
 
اما آقای دانش امروز در سخنرانی در روز گرامیداشت از صلح گفت که "از سخنان روز گذشته ما در بامیان در باره مقایسه نظام جمهوریت و نظام سلطنتی شماری برداشت دیگری کردند. ما همگی به فرهنگ و تاریخ و شخصیت‌های تاریخ خود مثل احمدشاه و امان‌الله خان احترام داریم و همه باید احترام داشته باشد."


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد