Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80857
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 ميزان 1399 ساعت : 14:17:36

حسینی مزاری: موضع سرور دانش به حق است و او نباید معذرت‌خواهی کند

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، با انتشار مطالبی در صفحات رسمی خود در فضای مجازی نوشته است که آقای سرور دانش در صحبت خود در بامیان، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، در صفحه رسمی خود در توئیتر، در پی واکنش‌ها به اظهارات آقای دانش در بامیان نوشته است: "آقای سرور دانش در صحبت خود در بامیان، هم از نگاه دینی و هم از دید عرف سیاسی و اجتماعی موضع به حقی اتخاذ کرده است."

وی اظهار امیدواری کرده است که آقای دانش تحت تاثیر جوسازی‌ها قرار نگرفته و اقدام به عذرخواهی نکند.

رئیس مرکز تبیان همچنین در این توئیت نوشته است: "امید است که اقشار مختلف از موضع عدالت‌خواهانه آقای دانش حمایت جدی به عمل بیاورند."

حجت‌الاسلام حسینی مزاری همچنین در پایگاه اطلاع‌رسانی خود در شبکه تلگرام نیز در مطلبی تحت عنوان "سخنانِ به حق آقای دانش و واکنش تکراری و چندش‌آور تمامیت‌خواهان" به این موضوع ورود کرده است.

وی در این مطلب نوشته است: "بخشی از سخنان سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور کشور در بامیان با واکنش تند عده‌ای قرار گرفت، تا جایی که تعدادی تمامیت‌خواهِ افراطیِ قرون وسطی طلب، هزاره‌ها را تهدید به قتل‌عام کردند.

رئیس مرکز تبیان افزوده است: شما هم دقیق مطالعه نموده، ببینید کجای سخنان آقای دانش غیر واقع و نامطلوب است که دسته‌ای از دشمنان منافع ملی و تمامیت ارضی افغانستان را این‌گونه برآشفته کرده است. این درحالی است که سخنان آقای دانش تنها از او نیست، بلکه اکثریت مردم کشور از تمام زبان‌ها و پیروان تمام مذاهب به این گفته‌ها اعتقاد داشته و از آن حمایت می‌کنند.

حسینی مزاری همچنین نوشته است: "از عموم مردم به ویژه نخبگان می‌خواهیم به صحنه بیایند و آقای دانش را در تداوم این روحیه و اعلام این موضع تنها نگذارند و به شدت مورد حمایت قرار بدهند."

این در حالی است که دو روز قبل سرور دانش که همراه با اشرف غنی رئیس‌جمهور به بامیان سفر کرده بود، در سخنرانی‌اش گفت که "امارت نظامی است، متکی بر اراده یک فرد و بدون رأی و حتی بدون رضایت عامه مردم. این نظام با یک نظام کاملا استبدادی و دیکتاتوری هیچ فرقی ندارد."
 
دانش گفته بود "نظام طالبانی با سلطنت سدوزایی و محمدزایی که به نام امارت یا سلطنت از ۱۷۴۷ (۱۱۲۶ش) تا ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ش) به مدت بیش از ۲۳۰ سال بر افغانستان حکومت کردند، از نگاه روح و محتوا هیچ تفاوتی ندارد."
 
معاون رئیس جمهور بیان کرده بود که در آن نظام‌ها هم "یک گروهی کوچک از یک قبیله به صورت موروثی و با استبداد و دیکتاتوری بر افغانستان حکومت کردند، در نظام امارت نیز حکومت یک فرد به طور مادام العمر بر سرنوشت یک ملت مطرح است، بدون رعایت حقوق اساسی شهروندان و آزادی‌های عمومی و حتی قانون اساسی."
 
او نظام امارت را که موسس آن طالبان است "یک نظام فراقانونی، نامحدود و مطلقه" خواند.
 
همین مقایسه امارت اسلامی طالبان با سلطنت‌های سدوزایی و محمدزایی و "دیکتاتور و مستبد" خواندن این سلطنت‌ها، واکنش‌هایی بدنبال داشته است.
 
ادریس زمان، سرپرست پیشین وزارت خارجه در توییترش نوشته که به آقای دانش احترام زیادی دارد، با این حال "تفسیر تجدید نظرطلبانه و نادرست از تاریخ و تلاش برای عمومیت دادن بخش تاریک تاریخ اخیر به دو قرن و سلسله‌های افغانستان، تعجب‌آور و ناامید کننده است."

از سوی دیگر، عارف رحمانی نماینده مجلس نیز در توییترش نوشته است، "واکنش‌ها به سخنان آقای دانش خلاف انتظار و تکان دهنده است. بعضی‌ها می‌خواهد که بدوی‌ترین شکل ستم‌گری و وحشیانه‌ترین نوع خودکامگی و خشونت را به افتخارات و مقدسات یک ملت تبدیل کنند. امری که غیر قابل دفاع و بدور از منطق انسان امروزی است."


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد