Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80861
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 ميزان 1399 ساعت : 14:25:27

امرالله صالح: طالبان؛ از نکاح اجباری دختران تا قوانین اندوالی

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان مدعی شد که طالبان در دوران حاکمیت خود ده‌ها هزار دختر را در سراسر افغانستان مجبور به نکاح اجباری کردند.

امرالله صالح که امروزدر مراسم  روز جهانی صلح در ارگ ریاست جمهوری گفت که مردم افغانستان یک ملت با حیا است و "اگر یک ارزیابی صورت گیرد به ده‌ها هزار دختر جوان به نکاح اجباری درآمده‌اند برخلاف میل خودشان و خانواده‌شان."
او گفت چیزی که باعث پوشیده ماندن این کار شده، این است که فرهنگ سپر است و اجازه نمی‌دهد که این قصه‌ها علنی شود. او این کار را بدعت بی نظیر در تاریخ افغانستان دانست.
آقای صالح گفت که طالبان با رفتارشان به فرهنگ، زنان و مردم افغانستان را تحقیر کردند.
 
او همچنین گفت که طالبان عشر و زکات را در پنج سال حاکمیت‌شان بدون هیج نوع مقرره جمع‌آوری کرده‌اند و یک ورق سند هم درباره این کار وجود ندارد. به گفته او این روند براساس "رفاقت (اندوالی)" انجام می‌شد، اگر رفیق طالبان بودی یک درصد و اگر نبودی ۲۵ درصد از شما عشر و زکات می گرفتند.
آقای صالح بدون اشاره به کسی گفت که بعد از امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان، آمده بودند که پنج هزار زندانی طالبان باید تا ۲۰ حوت سال ۱۳۹۸ آزاد می‌شدند.
او خطاب به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که ایستادگی شما باعث شد که طالبان بیشتر "رو سیاه" شود. به گفته او گروه طالبان برای سه سال دست داشتن در انفجار چهار راه زنبق کابل را که به گفته او منجر به کشته شدن ۲۵۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰۰ نفر شد، انکار می‌کردند ولی در نهایت تا زمانی که عاملان آن آزاد نشدند، طالبان حاضر به گفت و گوهای بین الافغانی نشدند و "این حادثه در پرونده جرمی آن شامل شد."
 
به گفته او طالبان در پنج سال حاکمیت خود یک مسئول و فرمانده این گروه را محاکمه نکرد، چون محکمه آنان نیز "رفاقتی" بود. او مدعی شد که اکنون طالبان یک فرمانده این گروه که را در ولسوالی خواجه‌غار ولایت تخار متهم به تجاوز جنسی است با آنکه تجمع‌های اعتراضی جریان دارد، محاکمه نمی‌کند.
آقای صالح گفت که "در جنگ افغانستان بحث دین مطرح نیست بلکه جنگ نیابتی بر سر موقعیت ارزشمند افغانستان است."


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد