Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80881
تاریخ انتشار : چهار شنبه 2 ميزان 1399 ساعت : 11:56:06

زمان‌شناسی استاد دانش قابل قدر است

برخی از دوستان، سخنان استاد دانش را در مورد ماهیت حکومت‌های سه قرن اخیر کشور برحق می‌دانند، ولی معتقدند که زمان کنونی برای بیان این سخن حق، مناسب نبود.

به‌نظر من، دانش بسیار وقت‌شناس است و زمان گفتن این حرف حق دقیقاً زمان کنونی است؛ زیرا گفتگوی صلح در قطر جریان دارد که قطعاً روی نوع نظام و حاکمیت آینده نیز بحث و گفتگو صورت خواهد گرفت.

دانش با مقایسه‌ی امارت طالبانی و حکومت‌های استبدادی گذشته این پیام را برای همگان داد که دیگر نظام استبدادی، انحصاری، فردی، خانوادگی، قبیله‌ای هرگز قابل قبول نبوده و حاکم باید با اراده و آرای مردم انتخاب شود.

سخنان دانش در عین حال که حمایت از جمهوریت و اراده‌ی مردم بود، به طالبان و انحصارطلبان نیز این پیام را منتقل کرد که در عصر کنونی نمی‌شود حاکمیت انحصاری و استبدادی تشکیل داد و دیدگاه و اراده مردم و شهروندان را نادیده گرفت و همچنین به طرفداران جمهوریت هشدار داد که در مذاکرات قطر فریب نخورند و از جمهوریت و اراده مردم دفاع و تن به حاکمیت استبدادی و امارتی ندهند.

پیام دانش این بود که دیگر دوران انحصار و استبداد گذشته و حاکمیت کشور باید آینه‌ای تمام‌نمایی باشد که همه‌ی شهروندان، اقوام، مذاهب، نژادها و... که در کشور ساکن هستند، خود را در آن ببینند.

محمد نسيم جعفری


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد