Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80890
تاریخ انتشار : چهار شنبه 2 ميزان 1399 ساعت : 16:47:29

کرزی یک جلد کتاب اشعار احمدشاه ابدالی را به سرور دانش تحفه داد

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین امروز در دیدار با سرور دانش معاون رئیس جمهور یک جلد دیوان اشعار احمدشاه ابدالی را به او تحفه داد.
 
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین امروز با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری دیدار و در مورد مسایل مختلف از جمله روند صلح گفتگو کرد.
 
این در حالیست که اظهارات چند روز قبل معاون رئیس جمهور در مورد مقایسه سلطنت سدوزایی ها و محمدزایی با دوره امارت اسلامی طالبان، واکنش زیادی در شبکه های اجتماعی داشت.
 
سرور دانش که روز یکشنبه هفته جاری همراه با اشرف غنی، رئیس جمهوری به بامیان سفر کرده بود، در سخنرانی‌اش گفت که "امارت نظامی است، متکی بر اراده یک فرد و بدون رأی و حتی بدون رضایت عامه مردم. این نظام با یک نظام کاملا استبدادی و دیکتاتوری هیچ فرقی ندارد."
 
دانش گفته بود "نظام طالبانی با سلطنت سدوزایی و محمدزایی که به نام امارت یا سلطنت از ۱۷۴۷ (۱۱۲۶ش) تا ۱۹۷۸ (۱۳۵۷ش) به مدت بیش از ۲۳۰ سال بر افغانستان حکومت کردند، از نگاه روح و محتوا هیچ تفاوتی ندارد."
 
معاون رئیس جمهور بیان کرده بود که در آن نظام‌ها هم "یک گروهی کوچک از یک قبیله به صورت موروثی و با استبداد و دیکتاتوری بر افغانستان حکومت کردند، در نظام امارت نیز حکومت یک فرد به طور مادام العمر بر سرنوشت یک ملت مطرح است، بدون رعایت حقوق اساسی شهروندان و آزادی‌های عمومی و حتی قانون اساسی."
 
او نظام امارت را که موسس آن طالبان است "یک نظام فراقانونی، نامحدود و مطلقه" خواند.
 
همین مقایسه امارت اسلامی طالبان با سلطنت‌های سدوزایی و محمدزایی و "دیکتاتور و مستبد" خواندن، این سلطنت‌ها، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد