Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80911
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 ميزان 1399 ساعت : 20:26:49

حکمتیار هم انفجار کرد

حکمتیار نیز در یک مصاحبه از سخنان استاد دانش انتقاد و آن را اهانت به قوم پشتون خواند، ایشان اضافه کرد که دانش گفته است: «در ۲۵۰ سال گذشته یک قبیله کوچک به صورت استبدادی بر افغانستان حکم رانده‌اند». مگر قوم پشتون کوچک است که ایشان آن‌ها را قبیله کوچک خوانده است. حکمتیار در ادامه به مذهب شیعه هم اهانت کرد.

بسیار واضح است که حکمتیار آشکارا مغالطه می‌کند، منظور دانش کل قوم پشتون نبود، زیرا ایشان گفت که در ۲۵۰ سال گذشته یک فرد، یک خانواده و حد اکثر یک قبیله کوچک بدون انتخاب مردم بر افغانستان مستبدانه حکمرانی کرده‌اند. مقصود ایشان افراد، خانواده و خانوار بود نه کل قوم پشتون، زیرا این حاکمان مستبد (فردی و خانوادگی)، به پشتون‌ها نیز ضربه‌های جبران‌ناپذیری زده‌اند.

حکمتیار همیشه می‌گفت که حکومت‌های استبدادی گذشته را به کل قوم پشتون ربط ندهید، در یک مصاحبه خودم از گوش خود شنیدم و در مجله حزب اسلامی هم چاپ شده است که خود حکمتیار گفت: «در طول ۲۵۰ سال گذشته، قوم پشتون در افغانستان حاکم نبوده که کشور را ضربه زده باشند، بلکه یک یا چند خانواده بر افغانستان حکم رانده‌اند؛ لذا نگویید که در افغانستان ستم ملی و ستم قومی حاکم بوده و یک قوم، اقوام دیگر را مورد ظلم و ستم قرار داده است، بلکه در افغانستان ستم خانوادگی حاکم بوده است که یک یا چند خانواده بر کل مردم افغانستان اعم از پشتون و غیرپشتون، ستم کرده‌اند.».


نوت: در حالیکه استاد دانش، سخنان خود حکمتیار و سخنان اشرف‌غنی را تکرار کرده است، نمی‌دانم چرا عالی‌جنابان به یخن دانش چسپیده و سخنان خود شان را فراموش کرده‌اند؟


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد