Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80914
تاریخ انتشار : جمعه 4 ميزان 1399 ساعت : 09:27:07

به رسمیت نشناختن مذهب تشیع توسط طالبان نامعقول و با ساختار افغانستان ناسازگار است

استادان دانشگاه در ولایت هرات تاکید می کنند که آمریکا در مذاکرات بین الافغانی بصورت مستقیم و غیر مستقیم دخالت می کند و طالبان نیز با به حاشیه کشیدن افغانستان می خواهد، گفتگو را با آمریکا از سر بگیرد که نمونه آن خواست نامعقول اخیر طالبان است که اساس مذاکرات را فقه حنفی و پیمانی که با آمریکا به امضا رسانده است قرار داده تا مذهب تشیع را از رسمیت بیرون کنند که این خواست طالبان غیر قابل اجرا و با وضعیت اجتماعی مردم افغانستان ناسازگار است و عملی نخواهد شد.

کنفرانس مطبوعاتی تحت عنوان "صلح در افغانستان و منطقه و بازی های پشت صحنه" از سوی شبکه مشورتی جامعه مدنی در دانشگاه خصوصی آسیا با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان، فعالین فرهنگی اجتماعی و نمایندگان ادارات دولتی برگزار گردید.

پوهنمل دکتور علی اصغر مدبر الهی؛ استاد دانشگاه طی سخنانی بیان داشت: زمانی صلح پایدار تحقق پیدا می کند که در آن تمام ارزش ها حفظ شده باشد.

دکتور مدبر علاوه نمود: در مذاکرات صلح باید طرفین به مفهوم عمیق صلح پی ببرند و درک متقابل از شرایط و وضعیت جامعه و همچنان صلح پایدار، امنیت، توسعه سیاسی و آزادی های شهروندی داشته باشند و دست آوردهای اخیر افغانستان تنها مربوط به افغانستان نمی شود، بلکه جامعه ملل نیز در آن دخیل هستند.

در همین حال، دکتور وحید احمد وهاب زاده؛ استاد دانشگاه طی سخنانی بیان داشت: افغانستان از لحاظ اقتصادی از اهمیت خاصی برخودار است که در آینده در صورت تحقق صلح پایدار، می تواند چهار راه تجارتی در کشور های آسیای میانه قرار بگیرد.

به نظر وی، ثبات سیاسی سبب ایجاد ثبات اقتصادی میشود و زمانیکه یک کشور ثبات سیاسی نداشته باشد قطعا که ثبات اقتصادی نیز ندارد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان ساخت، با به وجود آمدن صلح پایدار ما به یک پلان و طرح بلندمدت نیاز داریم تا اقتصاد کشور را رشد داده و بتوانیم خسارات چندین دهه جنگ را جبران کنیم.

همچنین، دکتور عبدالملک وحیدی یکی دیگر از استادان دانشگاه در هرات بیان داشت: ما در افغانستان میراث دار تاریخی خونین و سرشار از جنگ و خشونت هستیم که در طول تاریخ آن  جنایات گسترده واقع شده است، خصوصا طی چهل سال جنگ و خشونت؛ افراد بیگناه زیادی قربانی شدند که باید در مذاکرات صلح آنها فراموش نشوند.

دکتور وحیدی همچنان تاکید کرد که در مذاکرات صلح باید به حقوق قربانیان جنگ توجه صورت بگیرید که مهمترین آنها مورد پیگرد قرار دادن مسئولین و عاملین جنگ هو و جنایات ضد بشری، تامین عدالت اجتماعی، پرداخت غرامت به قربانیان و بازماندگان جنگ و عذر خواهی طرفین جنگ از قربانیان عنوان نمود.
به باور وی، صلح به معنی ختم جنگ نیست بلکه صلح یک مقوله اجتماعی است و صلح و امنیت پایدار زمانی تحقق پیدا می کند که مردم رضایت داشته باشند.

این اگاه امور سیاسی در هرات همچنان علاوه نمود: در افغانستان انواع مختلفی از مدل های سیاسی تجربه که از این پس باید نوعی تعامل سازنده و همپذیری سیاسی در کشور روی کار بیاید که همه بدون در نظر داشت مسائل قومی، نژادی، سمتی و مذهبی تعامل داشته باشند تا باعث به وجود آوردن یک هویت واحد و وحدت ملی شوند.

این استاد دانشگاه همچنان تاکید کرد: آمریکا در مذاکرات بین الافغانی بصورت مستقیم و غیر مستقیم دخالت می کند و طالبان نیز با به حاشیه کشیدن افغانستان می خواهد که گفتگو را با آمریکا از سر بگیرد که نمونه آن خواست نامعقول اخیر طالبان است که اساس مذاکرات را فقه حنفی و پیمانی که با آمریکا به امضا رسانده است قرار داده تا مذهب تشیع را از رسمیت بیرون کنند که این خواست طالبان غیر قابل اجرا و با وضعیت اجتماعی مردم افغانستان ناسازگار است و عملی نخواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد