Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80915
تاریخ انتشار : جمعه 4 ميزان 1399 ساعت : 09:55:33

ادامۀ اختلاف‌ها بر سر طرزالعمل مذاکرات صلح در دوحه

گروه‌های تماس هیات‌های مذاکره کننده صلح، برای از میان برداشتن این اختلافات دو بار با هم نشستند، اما هر دو نشست بی‌نتیجه پایان یافتند.
محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که برای رسیدن به یک توافق نهایی، رأی زنی‌ها ادامه خواهند یافت؛ اما منابعی از هیات مذاکره کننده افغانستان می‌گویند که طالبان بر پذیرفته شدن خواست‌های شان در طرزالعمل تأکید می‌ورزند و هیچ‌گونه انعطافی، نشان نمی‌دهند.

خواست طالبان برای پذیرش فقه حنفی همچون یگانه منبع تصمیم‌گیری و تأکید این گروه بر اصل شمردن توافق‌نامه امریکا با طالبان، مسایل اختلافی در طرزالعمل مذاکرات صلح افغانستان است.
گفته می‌شود که نمایند‌گان افغانستان که برای هر دو خواست طالبان گزینه‌‌های بدیل روی میز گذاشته‌اند.

بدیل هیات افغانستان برای بنیاد مذهبی مذاکرات این است که هر گاه در جریان مذاکرات اختلافی به میان آمد بر بنیاد فقه حنفی، تصمیم گرفته شود، اما حقوق، احوال شخصیه و اصول مذهبی شیعیان و اقلیت‌های دینی دیگر در کشور، بی تبعیض رعایت شوند.
اما برای توافقنامه امریکا – طالبان، چهار گزینه روی میز گذاشته‌اند.

گزینه اول – هرگاه توافق‌نامه امریکا و طالبان اصل پذیرفته شود اعلامیه‌های جمهوری اسلامی افغانستان با امریکا و ناتو نیز باید اصل شمرده شوند.
گزینه دوم – نه توافق‌نامه امریکا و طالبان و نه اعلامیه‌های جمهوری اسلامی افغانستان با امریکا و ناتو؛ بل مذاکرات بر بنیاد فیصله‌های لویه جرگۀ مشورتی صلح و قطع نامه این جرگه به پیش برده شوند.
گزینه سوم – منافع علیای کشور
و بدیل چهارمی این است که قرآن و حدیث جایگزین تمامی گزینه‌های دیگر شوند.

به گزارش طلوع، عطاالله لودین، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان در این باره می‌گوید: "آنها فکر می‌کنند که این هیات افغانی اینجا نمایندۀ حکومت است، آنها فکر می‎کنند که با تغییر شکل‌ها وقت این‌ها را گرفته مجبور می‌سازیم که برگردند، ما هیچ جایی نمی‌رویم، ما انشاالله همین‌جا هستیم."
اما منابعی در هیات افغانستان می‌گویند که طالبان گزینه‌های بدیل را نپذیرفته‌اند.

عبدالحفیظ منصور، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان دربارۀ خواست‌های طالبان می‌گوید: "عمدتاً رسانه‌های غربی و یک عده جارچیان سیاسی پیوسته در سال‌های پسین گفتند که خوب طالبان عوض شده، طالبان آموخته‌اند، طالبان دیگر روشن‌تر فکر می‌کنند، خوب باور ما هم همی بود."
از گشایش مذاکرات صلح افغانستان در دوحه ۱۳روز می‌گذرد، اما تا کنون مذاکرات اصلی کلید نخورده‌اند و آجندای مذاکرات نیز روشن نشده‌است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد