Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80918
تاریخ انتشار : جمعه 4 ميزان 1399 ساعت : 14:46:39

چه اصولی باید قربانی شود؟

از قرار معلوم به رغم اختلافات جدی روی برخی طرزالعمل مذاکرات توافقاتی نیز میان دو طرف صورت گرفته است. زیرا هردو طرف از سوی آمریکا و جامعه بین المللی به شدت تحت فشار هستند تا توافق نمایند.

بنابراین، این مذاکرات توافقی را در پی خواهد داشت و ناچارند که دوطرف روی برخی اصول خود معامله نموده و به یک جمع بندی برسند. نگرانی جدی در مورد حقوق مذهبی اقلیت ها، زنان و آزادی های سیاسی ورسانه ها میباشد که طالبان به هیچ یکی از این اصول باور ندارند. حال اگر بناباشد که دو طرف در مجموع به توافق برسند، ناچار از بخشی از خواسته های خود بگذرند و معامله هیات دولت روی هرکدام از این اصول، نگرانی های جدی را خلق میکند.

امریکاییها به گونه ای این مذاکرات را مهندسی نموده اند، که باید به یک توافقی برسند و به احتمال زیاد طالبان قبول میکنند که با دولت افغانستان در قدرت شریک شوند ولی دولت در قبال این کوتا آمدن طالبان از کدام اصول خود باید بگذرد؟ مذاکره به معنای دادن و گرفتن است باید یک چیزی را بدهند و یک چیزی را بگیرند، نمی شود که هر دو طرف فقط خواسته های خود را بگویند و اصرار بر تحقق آن نماید. بنابراین، هیات دولت به یقین اولویت بندی هایی دارند که از برخی خواسته های خود در برابر طالبان باید بگذرند، تا طالبان را در مذاکرات نگهدارند. به باور من در صفحه شطرنج این مذاکرات، اولویت دولت حفظ دولت و ریاست آن برای اشرف غنی است و برای آنکه طالبان را بقبولاند تا ریاست اشرف غنی بر دولت مشترک را بپذیرند، باید از برخی اصول خود بگذرد. از حقوق زنان که بعید است بگذرد، زیرا آن را امریکا خط قرمز خود می خواند و میماند سه اصل دیگر مثل آزادی های سیاسی، آزادی و حقوق اقلیت ها و در نهایت آزادی رسانه ها احتمال دارد که دولت آزادی های سیاسی، حقوق برابر شهروندی، حقوق اقلیتهای مذهبی و آزادی رسانه ها را قربانی نماید.

قربانی شدن هرکدام از این اصول، تمامیت ارضی و ثبات استراتژیک آینده کشور را به خطرهای جدی مواجه می سازد. قانون اساسی فعلی یک میثاق ملی است که توسط مردم افغانستان تایید شده و مشروعیت عام دارد. بنابراین، معامله روی اصول قانون اساسی و از جمله آزادی های سیاسی و مذهبی، حقوق اقلیت های مذهبی و تنوع و تکثر سیاسی موجود که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است، قابل قبول نخواهد بود.

هیات دولتی صلح باید در نظر داشته باشند که معامله روی اصول قانون اساسی، نادیده گرفتن حقوق برابر شهروندی، نادیده انگاری رسمیت مذهب جعفری در مذاکرات صلح بسیار خطرناک خواهد بود و مردم عدالت خواه افغانستان نمی خواهند دوباره استبداد و نظام های قبیله ای و موروثی روی کار آید.

لذا توافق در این مذاکرات بسیار دشوار است و باید افراد کاردان و صبور دو طرف باهم گفتگونمایند، تا آینده با ثباتی را برای کشور رقم بزنند. به نظر می رسد، بهترین راهکار مراجعه به آرای مردم افغانستان است که هر دو طرف اصولی را تدوین نمایند و به رفراندوم عمومی مردم سپرده شود تا مردم خود نوع نظام آینده خود را و حاکمان آینده خود را تعیین نمایند.

راشد احمدی


  

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد