Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80964
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 ميزان 1399 ساعت : 18:15:12
وزارت امورخارجه ایران:

از هر اقدامی برای صلح در افغانستان حمایت می‌کنیم / حقوق اقلیت‌ها در افغانستان با هیچ معامله پشت پرده‌ای نمی‌تواند از بین برود!

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأکید می‌کند که حقوق اقلیت‌ها در افغانستان با هیچ معامله پشت پرده‌ای نمی‌تواند از بین برود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران امروز(دوشنبه، 7 میزان) در نشست هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی، به سوالات مطرح شده پاسخ داد.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی، ضمن استقبال از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی عنوان کرد: موضوع افغانستان موضوع دائمی همسایگی ایران بوده است. بر خلاف کشورهایی که مردم بیگناه را بمباران و به بهانه‌های واهی افغانستان را اشغال و امروز برای فرار گفت‌وگوهایی را برگزار می‌کنند. ما از گفت‌وگوهای بین الافغانی حمایت می‌کنیم. قانون اساسی افغانستان به عنوان دستاورد مردم افغانستان مهم است.
 
وی در ادامه با تأیید دعوت از وزیر خارجه ایران برای حضور در نشست دوحه گفت: دعوت از ظریف برای گفت‌وگوهای دوحه به عمل آمد، ولی چون میزبان کس دیگری بود شرکت نکردیم.
 
خطیب‌زاده بیان کرد: آنچه توسط نماینده ویژه آمریکا گفته شده، گزاره‌های سفارشی است که برخی مواضع خجالت‌آور خود را بپوشانند. ما آرامش و ثبات افغانستان و توسعه این کشور را می‌خواهیم و افغانستانی را می‌خواهیم که آزاد، آباد و مستقل بین همسایگان خود زندگی کند و ایران در این مدت همه ظرفیت‌های خود را به کار گرفته است.
 
این در حالی است که برخی پیش‌شرط‌های طالبان به خصوص در مورد فیصله و تصمیم‌گیری بر اساس فقه حنفی و نادیده گرفتن فقه جعفری در مذاکرات دوحه، با واکنش‌ها و مخالفت‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور همراه شده است.
 
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در این مورد گفته است: گفته می‌شود در مذاکرات قطر یکی از موضوعات مورد اختلاف این است که در طرزالعمل، پیشنهاد شده  که: در صورت بروز اختلاف مطابق فقه حنفی فیصله گردد و با اقلیت‌ها مطابق شریعت عمل می‌شود.

به گفته وی، این که کسی بیاید و بگوید که ما با اهل تشیع مانند سایر اقلیت‌های دینی مطابق شریعت اسلامی برخورد می‌کنیم، به این معنی است که گویا شیعیان مانند پیروان ادیان غیر از اسلام، از چوکات شریعت خارج هستند و شما می‌خواهید با آنان در چوکات شریعت معامله کنید. این نوع برخورد هم در تضاد با اندیشه و مکتب امام ابوحنیفه است و هم مغایر با اصول دینی و حقوقی و یک نوع توهین به شیعه و مذهب جعفری محسوب می‌شود.
 
در پاسخ به این واکنش‌ها، مولوی عبدالسلام حنفی، عضو ارشد هیأت سیاسی طالبان گفته است که فقه حنفی به عنوان مبنا برای حل اختلافات در مذاکرات، به هیچ وجه به معنای تعصب ما در مورد برادران شیعه نیست. او گفته که هیچ تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد و آن‌ها اجازه نمی‌دهند تفاوت‌ها ایجاد شود.
 
به گفته خیرالله خیرخواه، یکی دیگر از اعضای هیات طالبان در قطر، مسایل مربوط به احوال شخصیه شیعیان وقتی مطرح می‌شود که روی قانون اساسی بحث کنند.


  

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد