Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81205
تاریخ انتشار : جمعه 25 ميزان 1399 ساعت : 13:37:15

نیاز به ثبت‌نام مجدد مهاجرینی که در ایام انسداد سایت تذکره الکترونیکی در ایران ثبت‌نام کردند

در حالی که در طول یک ماهی که سایت تذکره الکترونیکی برای مهاجرین در ایران مسدود بود، روند ثبت‌نام از سوی برخی افراد و کافی‌نت‌های سوءاستفاده‌جو ادامه داشت و مهاجرین به جای مراکز تذکره در ایران، به داخل افغانستان معرفی شدند، نماینده اداره ملی احصائیه در ایران تأکید می‌کند که هنوز راه‌حلی برای اصلاح فورم این شهروندان کشور پیدا نشده تا مجبور به ثبت‌نام مجدد نشوند. با این وجود، مدیر تذکره الکترونیکی در ایران تصریح می‌کند که متقاضیان تذکره الکترونیکی می‌توانند از هر جایی؛ خانه، موبایل و یا کافی‌نت برای دریافت تذکره ثبت نام کند؛ هیچ کافی نتی مشخص نشده و سایت به روی همه هم‌وطنان باز است.

حدود یک ماه پس از آغاز پروسه صدور تذکره الکترونیکی در دو مرکز سلیمان‌خانی در تهران و قونسل‌گری افغانستان در مشهد، این روند برای مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد. نماینده اداره ملی احصائیه و معلومات و رییس پروسه توزیع تذکره الکترونیکی برای شهروندان کشور در جمهوری اسلامی ایران، در محل اردوگاه سلیمان‌خانی تهران گفت که روزانه 400 نفر در تهران  و 300 تن دیگر در مشهد بایومتریک می‌شوند.
 
حکمت‌الله حبیبی تأکید نمود که با فعال شدن سه مرکز دیگر تذکره الکترونیکی در اردوگاه گل تپه تهران، اردوگاه چهارچشمه مشهد و همچنین شهر کرمان ایران، که احتمالا تا یک ماه آینده فعال خواهند شد، و هم‌چنین آمدن کارمندان جدید این اداره، روزانه تا 5 هزار نفر در ایران برای دریافت تذکره الکترونیکی، بایومتریک می‌شوند.
 
وی خاطرنشان کرد که فعلا پروسه تذکره الکترونیکی با 29 کارمند در تهران و مشهد پیش می‌رود و 93 تن دیگر با گرفتن ویزای جمهوری اسلامی ایران تا هفته‌های آینده به این جمع اضافه خواهند شد.
 
حبیبی در عین حال اضافه کرد که تا کنون هیچ کارمند محلی در این پروسه در ایران استخدام نشده و با فعال شدن مراکز دیگر، در صورت نیاز  با هماهنگی سفارت افغانستان در تهران، کارمندان محلی استخدام خواهند شد.
 
وی در مورد مدت مأموریت تیم تذکره الکترونیکی و زمان تکمیل این پروسه برای بیش از سه میلیون  مهاجر در ایران گفت: "سعی می‌کنیم تا این روند در یک سال به پایان برسد، اما اگر تا یک سال تمام نشد، پروسه تمدید می‌شود و تمام مهاجرین ما، تا یک نفر هم که باشه، برای‌شان تذکره تابعیت صادر خواهیم کرد. مهاجرین تشویش نکنند، ما آمدیم تا به تمام هم‌وطنان سند تابعیت داده شود".

 در حالی که سایت ثبت‌نام تذکره الکترونیکی در بخش ایران به تاریخ 19 سنبله تا 19 میزان مسدود بود، رییس پروسه تذکره الکترونیکی در ایران تأکید کرد که این سایت فعلا باز بوده و تمام اتباع افغانستان می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند. البته به گفته وی، طبق تعهدی که تیم آن‌ها و هم‌چنین سفارت افغانستان در قسمت تبدیل پاسپورت‌های دست‌نویس به ماشین‌خوان مهاجرین به دولت ایران داده، اولویت تذکره الکترونیکی با این مهاجرین خواهد بود، ولی با این وجود نیز همه شهروندان کشور می‌توانند برای دریافت تذکره الکترونیکی درخواست بدهند.
 
وی خاطرنشان نمود که پس از ثبت‌نام در سایت تذکره، هم‌وطنان در مرکز تثبیت هویت که در کابل موقعیت دارد، تثبیت هویت شده و بعد از آن، برای بایومتریک به آن‌ها فرستاده می‌شود.
 
حبیبی در پاسخ به این سوال که امکان اصلاح فورم‌های مهاجرینی که با سوءاستفاده و فرصت‌طلبی برخی‌ اشخاص و کافی‌نت‌ها، در زمان مسدود بودن بخش ایران در سایت تذکره الکترونیکی ثبت شده و این مهاجرین به داخل افغانستان معرفی شده‌اند، وجود دارد؟، گفت که در این زمینه، همراه معین تخنیکی اداره ملی احصائیه صحبت شده و این اداره در تلاش است تا راه‌حلی برای این مشکل پیدا کند تا نیاز نباشد این مهاجرین دوباره ثبت‌نام کنند، ولی تاکنون راه‌حلی برای آن پیدا نشده است.
 
وی در مورد تغییرات سایت تذکره الکترونیکی در بخش ایران گفت که تعداد مراکز تذکره در این سایت به 6 مرکز افزایش یافته و هر تبعه افغانستان می‌تواند نزدیک‌ترین مرکز به محل سکونت خود را انتخاب نموده و ثبت‌نام کند.
 
این نماینده اداره احصائیه در ایران در مورد سوءاستفاده برخی افراد و کافی‌نت‌ها در مورد ثبت‌نام برای تذکره الکترونیکی تصریح نمود: "در این قسمت، در روزهای اول یک عده کافی نت‌ها و آدم‌های سودجو سوءاستفاده‌هایی کردند، اما باز این مسأله از طرف سفارت در ایران و همکاران تخنیکی ما در کابل کنترول شد و سایت بسته شد، و باز از طریق سایت سفارت آگاهی‌دهی صورت گرفت".
 
وی خاطرنشان کرد که در قسمت آگاهی‌دهی برای ثبت نام اتباع کشور در این پروسه، با کمک موسسه ان‌آرسی در حال چاپ بروشو و پوسترهای تبلیغاتی هستند.
 
حبیبی در پاسخی به این سوال که هزینه 10 دالر برای صدور تذکره الکترونیکی به هر نفر گزاف نیست، گفت: "قبلا هم در قسمت تأیید تذکره از طرف سفارت در تهران مبلغ 10 دالر گرفته می‌شد. به نظر من، فعلا در بدل یک تذکره الکترونیک که نه نیازی به تأیید و ترجمه دارد، و این خدمات در یک کشور دیگر داده می‌شود، 10 دالر قیمت بسیار گزافی نیست".
 
وی تأکید نمود که این 10 دالر مطابق حکم ریاست جمهوری و به حساب دولت اخذ می‌شود، ولی با این وجود هم مقام سفارت پیشنهاد تخفیفی را در این زمینه به وزارت خارجه فرستاده است.


 جزییات پروسه ثبت‌نام تذکره الکترونیکی؛ چطور ثبت‌نام کنیم؟
از سوی دیگر، رفیع‌الله باهر، مدیر پروسه تذکره الکترونیکی در ایران در مورد چگونگی این پروسه می‌‌گوید: "پروسه توزیع تذکره الکترونیک در ایران، همانند افغانستان، یک‌سان است. یک شخص اگر بخواهد تذکره الکترونیک بگیرد، خودش می‌تواند در سایت ملی احصائیه و معلومات ثبت نام کند. بعد از ثبت‌نام، اسناد او پیش همکاران ما می رود و بعد از چک، کنترول، و تثبیت هویت، با آن‌ها به خاطر بایومتریک تماس گرفته می‌شود".
 
باهر تصریح نمود که متقاضی تذکره الکترونیکی می‌تواند از خانه، موبایل و یا از کافی‌نت برای دریافت تذکره ثبت نام کند؛"ما هیچ کافی نتی را مشخص نساختیم و سایت هم به روی همه هم‌وطنان باز است و می توانند از هر جایی ثبت نام کنند".
 
وی با تأکید مجدد بر این‌که هر وقتی نوبت‌ بایومتریک متقاضیان رسید، با آن‌ها تماس گرفته می‌شود، ادامه داد، پس از تماس گرفتن، مهاجرین برای بایومتریک به مراکز مراجعه می‌کنند و مشخصات‌شان گرفته می‌شود.
 
باهر ادامه داد که چون چاپ تذکره در کابل صورت می‌گیرد، پس از انجام بایومتریک، تذکره در کابل چاپ شده و زمانی که به دست آن‌ها رسید، مجددا برای گرفتن تذکره با مهاجرین تماس گرفته می‌شود.
 
وی تأکید کرد، وقتی مراجعین برای بایومتریک مراجعه می‌کنند، باید کاپی اسنادی را که ثبت‌نام کرده، با خود داشته باشند و هم‌چنین اسناد اصلی هویتی‌شان همراه‌شان باشد.

 مدیر پروسه تذکره الکترونیکی در ایران خطاب به مردم تصریح نمود: موضوعی که باید به مراجعین گفته شود، این‌که باید کمی با حوصله باشند. همچنین هر کسی بدون نوبت بیاید، کارش انجام نمی‌شود، تا وقتی که با آن‌ها تماس نگرفتند.
 
وی در پایان خاطرنشان نمود، از آنجایی که چاپ تذکره در کابل صورت می‌گیرد، 10 تا 15 روز طول می‌کشد تا این تذکره‌ها پس از چاپ به مراکز در ایران برسد.
 
مهاجرینی که برای تکمیل مراحل تذکره الکترونیکی به اردوگاه سلیمان‌خانی تهران مراجعه کرده‌اند نیز با تأکید بر اهمیت به دست آوردن سند معتبر هویتی برای خود و خانواده خویش، از به راه افتادن این پروسه در ایران ابراز رضایت می‌کنند.

 این در حالی است که مهاجرین در ایران همچنان از تداوم سوءاستفاده برخی افراد و کافی‌نت‌ها برای ثبت‌نام آن‌ها در سایت تذکره الکترونیکی و دریافت هزینه‌های گزاف شکایت دارند. آن‌ها همچنان خواهان تخفیف در هزینه 10 دالری برای صدور تذکره الکترونیک می‌باشند.
 
از زمانی که طرح توزیع تذکره‌ها‌ی الکترونیکی برای مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران آغاز شده، بازار شیادان و فرصت‌طلبان هم برای ثبت‌نام مهاجرین گرم شده، چرا که به دلیل ناآگاهی مردم و عدم اطلاع‌رسانی کافی، هزینه‌‌های گزافی از سادگی مردم به جیب می‌زنند. کار و کسب این فرصت‌طلبان حتی در شرایطی که سایت تذکره الکترونیکی برای یک ماه مسدود بود، با فریب مردم ادامه داشت.


  منبع: آوا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد