Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81213
تاریخ انتشار : جمعه 25 ميزان 1399 ساعت : 20:56:49

امرالله صالح: جنگ طالبان در افغانستان جهاد نیست

 معاون اول رئیس جمهور می گوید که جنگ طالبان جنگ نیابتی است و جهاد نیست.
 
امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور امروز (جمعه، 25 میزان)، در مراسم دومین سالروز ترور جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده‌ی پیشین پولیس قندهار، گفت که جنگ طالبان، جنگ نیابتی است و جهاد نیست، بلکه به دستور شورای کویته ‌ی پاکستان، صورت می‌گیرد.
 
او افزود که گروه طالبان، از ماه‌ها قبل ، برنامه‌ی حمله به ولایت هلمند را داشتند و در نتیجه‌ی حملات این گروه، هزاران خانواده از خانه‌های شان بی‌جا شده‌اند.
 
امرالله صالح، گفت: «تفکر، جنگ و  ساختار طالبان را نفرین می‌فرستم. مردم همه از جنگ طالب نفرت دارند. ۲۵ سال است که طالب در افغانستان جنگ می‌کند، آیا کسی برای شان اشک ریخته است؟. ملخ‌وار حمله می‌کنند و ملخ‌وار می‌میرند. گم‌نام حمله می‌کنند و گم‌نام کشته می‌شوند.»
 
آقای صالح گفت که هیئت گفتگوکننده دولت در دوحه قطر، یک هیئت منسجم و متحد است که از تمام مردم افغانستان، نمایندگی می‌کند.
 
او با اشاره به بن‌بست‌های کنونی میان دو هیئت در قطر گفت :« طالب تاکید می‌کنند که از روی شریعت صحبت کنیم. دوهفته است ما می‌گویم که قرآن را سرمیز می‌گذاریم؛ اما طالبان می‌گویند که توافق نامه با امریکا را سرمیز بگذاریم؛ این گفته طالبان به این معنا است که جنگ آن‌ها شرعی نه، بلکه نبابتی است.»
 
حمله طالبان به ولایت هلمند موج تازه‌ای از مهاجرت‌های ناخواسته خانواده‌ها را در پی آورده و آخرین آمار نشان می‌دهد که بیش از 8 هزار خانواده از مناطق جنگی به مرکز شهر لشکرگاه بیجا شده‌اند و نیاز به کمک فوری دارند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد