Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81226
تاریخ انتشار : شنبه 26 ميزان 1399 ساعت : 13:57:58

سخنگوی جدید شورای امنیت، فرمانده پیشین طالبان

رحمت الله اندر که زمانی یکی از فرماندهان ارشد طالبان بود، اکنون به عنوان سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان تعیین شده است. او قبل از این شهرت خود را به عنوان یک مبارز علیه طالبان کسب کرده بود.
 
نیویورک تایمز در مطلبی در مورد گماشته شدن سخنگوی جدید شورای امنیت ملی افغانستان نوشته که رحمت الله اندر زمانی فرمانده مخوف طالبان بود و در درگیری های خونین علیه نیروهای آمریكایی و افغانستان شرکت می کرد.
 
او در سال ۲۰۰۷ یک تیم عملیات ویژه نظامیان امریکایی هنگام یورش شبانه به خانه ای در قبیله اجدادی اش در ولایت غزنی اسیر شد. اندر دو سال را در زندان تحت اداره آمریكا در پایگاه هوایی بگرام در خارج از كابل گذراند.
 
امروز فرمانده اندر سخنگوی رسمی شورای امنیت ملی دولت افغانستان مورد حمایت آمریكا است، داستان چگونگی تبدیل شدن یک عضو سابق طالبان به یک مقام عالی رتبه امنیتی دولتی نیز شرح حال جنگ بی پایان افغانستان است. دشمنان متحد می شوند. بازیگران نقش را تغییر می دهند، اما جنگ پابرجاست.
 
امروز آقای اندر یک مولوی دینی است که دارای دو سند ماستری است و در خدمت دولتی است که یک بار وعده داده بود سرنگون شود. او همچنان مورد هدف همرزمان سابق خود قرار گرفته است.
 
اندر ۴۱ ساله در مصاحبه ای در داخل مجموعه ارگ ریاست جمهوری در کابل گفت: "طالبان قصد ترور من را دارند. خواه عضو دولت باشم یا نه، آنها هرگز مرا زنده نخواهند گذاشت."
 
او در ۲۵ سپتامبر از سوی رئیس جمهور اشرف غنی به سمت شورای امنیت ملی منصوب شد و بخش عمده ای از این امر به دلیل اعتبار دینی وی بود. او افتخار مذهبی مولوی به معنای اندیشمند اسلامی را به دست آورده است و همچنین شهرت خود را به عنوان یک مبارز علیه طالبان کسب کرده است.
 
اندر اذعان کرد: "با یک انتصاب واحد و مشخص نمی توان چهره مذهبی یک دولت کل را صیقل داد. اما دولت با اقدامات خود می تواند نشان دهد كه جمهوری اسلامی افغانستان چیزی فراتر از یك نام است.
 
او افزود: "طالبان می گویند مقامات دولتی كافر هستند، اما آنها با آمریكایی ها كه سربازان آنها به افغانستان حمله كردند توافق کردند. بنابراین اکنون آنها هیچ منطقی برای این جنگ علیه هموطنان افغان و مسلمان خود ندارند."
 
گفتنی است که طالبان اقدام به آتش زدن محل سکونت او کرده و قصد ترور او را داشته اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد