Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81242
تاریخ انتشار : يکشنبه 27 ميزان 1399 ساعت : 19:45:43
رییس مجلس ایران در دیدار با داکتر عبدالله:

پای کمک به مردم، استقلال و امنیت افغانستان ایستاده‌ایم

رییس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: پای کمک به مردم، استقلال و امنیت کشور افغانستان ایستاده‌ایم و امیدواریم با دولت جدید افغانستان این مسیر به خوبی طی شود تا صلح پایدار در افغانستان و بین تمامی گروه‌های آن شکل بگیرد.

محمد باقر قالیباف عصر امروز در دیدار عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی کشورمان با وی گفت: امروز شرایط کشورهای اسلامی منطقه جنوب غرب آسیا و شبه قاره حساس‌ترین زمان خود را می‌گذراند. این منطقه همواره با دخالت خارجی‌ها روبرو بوده و این دخالت‌ها باعث تداوم ناامنی‌ها شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به اینکه افغانستان از حمله شوروی سابق تا امروز با حضور آمریکا در کشور دچار ناامنی و بی‌ثباتی شده است، ادامه داد: تا زمانی که کشورهای منطقه و مردم این کشورها و اقوام مختلف آن به وحدت، هماهنگی و همدلی نرسند، نیروهای خارجی و در رأس آن آمریکا صرفا اهداف شوم خود را دنبال می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده‌ایم تا وحدت بین کشورهای اسلامی بدون دخالت در امور آنها شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده و ارتباط عمیق تاریخی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: قانون اساسی افغانستان ثمره مجاهدت چند دهه مبارزه ملت افغانستان است.

قالیباف با اشاره به اینکه امیدواریم قانون اساسی افغانستان که ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است حفظ شود، ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این نگاه وجود دارد که دولت، قانون اساسی و لویه جرگه افغانستان بر سر اصول ایستادگی کند تا امنیت باثباتی را در این کشور شاهد باشیم.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به ولایت سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: باید به موضوع بازارچه‌های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه‌های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم زیرا این موضوع به نفع مردم هر دو کشور است.

رییس قوه مقننه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دو کشور را مسائل مربوط به دریاچه هامون و حقابه هیرمند عنوان کرد و افزود: موارد مطرح شده می‌تواند در برقراری امنیت مرزها موثر باشد.

وی در پایان با تاکید براینکه طبیعی است که آمریکایی‌ها اهداف خود را پیش‌ می‌برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند؛ یادآورشد: حفظ قانون اساسی و دولت افغانستان و لویه جرگه اهمیت زیادی دارد و جمهوری اسلامی از این موضوع حمایت می‌کند.

عبدالله عبدالله نیز در این دیدار از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از صلح افغانستان در سایه جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی کشور تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به اینکه افغانستان در بیش از ۴ دهه دشواری‌ها، ناامنی‌ها و مشکلات زیادی را تجربه کرده است، افزود: کشور ایران در طی چهار دهه گذشته در کنار مردم افغانستان بوده که جا دارد از طرف مردم افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر کنم.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با تأکید بر اینکه در آستانه شروع گفت‌وگو با طالبان؛ شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تشکیل شده است، عنوان کرد: گفت‌وگوهایی در جریان است هر چند در داخل کشور افراد و گروه‌های زیادی با نظریات متفاوت وجود دارند اما در راستای بقای نظام و رسیدن به صلح حرکت می‌کنند.

عبدالله عبدالله با بیان اینکه هماهنگی‌ها با کشورهای دوست، همسایه و همسو می‌تواند خلاء‌های موجود را پرکند، تصریح کرد: ۴۲ سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل کرده و شما نیز از آن آسیب دیده‌اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می‌شود، در این میان فرصت‌های اقتصادی زیادی نیز در افغانستان از بین رفته است.

وی با اشاره به اینکه سفرهایی به کشورهای پاکستان و هندوستان داشته‌ایم و منتظر فرصت مناسب بودیم که به ایران نیز سفر کنیم، افزود: خوشبختانه همفکری و هم نظری خوبی وجود دارد، همکاری‌های دوستانه و متقابل باعث امیدواری مردم افغانستان و یأس دشمنان کشور می‌شود.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی کشورمان با بیان اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت‌هایی در تمام عرصه‌های آن وجود دارد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، تصریح کرد: پیشرفت‌های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد هستیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آیین‌های مشترک باعث دوام همکاری‌ها می‌شود.

عبدالله عبدالله با تأکید بر اینکه در بازگشت به افغانستان موضوعات مطرح شده در خصوص بازارچه‌های مرزی و مباحث آب را پیگیری می‌کنم، افزود: کمیسیون مشترک دو کشور بزودی تشکیل جلسه خواهد داد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی کشورمان در پایان، خاطرنشان کرد: روابط بین اعضای مجلس شورای اسلامی ایران و لویه جرگه افغانستان می‌تواند برای پیشبرد اهداف مردم دو کشور کمک کننده باشد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد