Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81588
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 عقرب 1399 ساعت : 13:50:52

رایزنی عبدالله با سران جهادی کشور در رابطه با بن‌بست مذکرات صلح

 رئیس شورای عالی مصالحه در پی بن‌بست مذاکرات صلح با طالبان با شماری از رهبران و سیاسی و جهادی کشور دیدار کرد.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پس از دیدار با رئیس جمهور غنی با شماری از رهبران جهادی و سیاسی کشور درباره بن‌بست مذاکرات صلح گفت‌وگو کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط شورای عالی مصالحه افغانستان، در این دیدار بزرگان سیاسی کشور بر حمایت از روند صلح با عزت، پایدار و قابل قبول برای همه مردم افغانستان تاکید کردند.

این رهبران سیاسی و جهادی همچنین ابراز داشتند که در شرایط کنونی انسجام نیروهای سیاسی و ملی برای موفقیت روند صلح و صیانت کشور از بحران ضروری است.

دیدار عبدالله با رهبران سیاسی در حالی صورت گرفته که مذاکرات تیم دولت افغانستان و تیم طالبان از 22 سنبله/شهریور ماه آغاز شده اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر دستورکار مذاکرات توافق کنند.

براساس گزارش‌ها طالبان بر مبنا قرار گرفتن توافقنامه قطر و فقه حنفی در این مذاکرات تاکید دارد اما دولت می‌گوید که هرگاه توافقنامه آمریکا و طالبان مبنا قرار گیرد اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو نیز باید به عنوان اصل باشد.

گزینه دوم پیشنهادی دولت نیز این است که نه توافقنامه آمریکا و طالبان و نه اعلامیه‌های دولت افغانستان با آمریکا و ناتو مبنا قرار گیرد بلکه مذاکرات براساس تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح و قطعنامه این جرگه به پیش برده شوند.

دولت افغانستان همچنین پیشنهاد کرده  قرآن و حدیث جایگزین تمامی گزینه‌های دیگر شوند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد