Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81761
تاریخ انتشار : شنبه 1 قوس 1399 ساعت : 09:45:30

هلسنکی شادترین و کابل غمگین ترین پایتخت های جهان در رده بندی سال ۲۰۲۰ !

 براساس بررسی سالانه منتشر شده توسط شبکه راه حل های توسعه پایدار سازمان ملل در روز جمعه، افغانستان در رده پایین‌ترین کشور خوشحال جهان قرار دارد.

گزارش شادی جهانی ۲۰۲۰، نشان می‌دهد که افغانستان دو رده پایین‌تر به مقام (۱۵۳) این فهرست سقوط کرده است.

در این گزارش بیشتر کشورهایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که تولید ناخالص داخلی آن نسبت به سرمایه کمتر بوده، پشتیبانی اجتماعی، سلامتی و امید به زندگی، آزادی اجتماعی محدود بوده و فساد نیز در آن وجود داشته باشد.


رتبه بندی شهرها
برای نخستین بار، گزارش شادی جهانی ۲۰۲۰ رتبه شهرها در سراسر جهان را از لحاظ “بهزستی ذهنی” نیز مورد بررسی قرار داده است. و در این مورد بر موضوعاتی چون چگونگی ترکیب محیط‌های اجتماعی، شهری و طبیعی که بر شادی مردم تاثیر دارد را به صورت عمیق مورد پردازش قرار داده است.

در این رده بندی، پایتخت فنلاند ، هلسینکی به عنوان شادترین و خوشحال‌ترین کشور در رده اول قرار دارد، در حالی که پایتخت افغانستان، کابل به پایین جدول سقوط کرده است.


فنلند شادترین کشور
در سال ۲۰۱۸ نیز فنلند در میان ۱۵۶ کشور در صدر جدول قرار داشت.

و پس از آن کشورهای ناوری، آیسلند و سویس به عنوان ۵ کشور برتر دنیا برای زندگی انتخاب شده بود. معیار و میزان خوشحالی و خوشبختی همانند امسال به اساس عواملی چون طول عمر، حیات اجتماعی، آزادی و فساد تعیین شده است.

شهروندان این کشور به خاطر دسترسی به طبیعت، مصوونیت، مراقبت های مناسب کودکان، تعلیم و تربیه رایگان و مراقبت‌های صحی نهایت ارزان جایگاه نخست را دریافت کرده‌ بود.

اما افغانستان در رده ۱۴۵ قرار گرفته بود.


میزان افسردگی در افغانستان
این آمار در حالی منتشر شده است که وزارت صحت عامه کشور در اوایل سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که ۴۷ درصد از جمعیت ۳۲ میلیونی افغانستان از ناسلامتی روانی مانند افسردگی، رنج می‌برد.

در سال ۲۰۱۸ دو میلیون نفر دچار نوعی بیماری روانی بوده که به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند. در حالی که این رقم در سال ۲۰۰۷ تنها ۵۰ هزار نفر بوده است.

این وزارت همچنان گفته بود که ۵ درصد این بیماران دچار افسردگی، ۳ درصد نیز اضطراب و نگرانی دارند. حدود ۹ درصد بیماران نیز از مواد مخدر، قرص خواب آور و داروهای روان گردان استفاده می‌کنند.

از عوامل افزایش این ارقام در بین شهروندان افغان جنگ، فقر، مهاجرت، آوارگی و از دست دادن نزدیکان در جنگ بیشترین تاثیر را داشته است.

و اما همچنان جنگ و خشونت‌ها ادامه دارد، تعدادی از کودکان در سراسر کشور از حق آموزش محروم هستند و همچنان افراد به امکانات بهداست و صحت و سلامت کمتر دسترسی دارند.


۱۰ کشور فاسد جهان
در این گزارش که یکی از شاخص‌‌های آن فساد بوده نیز بر روی رده بندی افغانستان تاثیر گذاشته است. این در حالی است که در تازه‌ترین گزارش شاخص جهانی فساد که در اولین ماه سال ۲۰۲۰ به نشر رسیده است و از سوی سازمان شفافیت بین الملل نشر شده، افغانستان در سال ۲۰۱۹ یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان فساد بوده است.

افغانستان با دریافت ۱۶ از ۱۰۰ امتیاز در جایگاه ۱۷۰ از ۱۸۰ کشور جهان قرار گرفته است.

همچنین باید یادآور شد که به اساس آخرین گزارش سیگار حکومت افغانستان توانسته از ۷۶ شاخص مبارزه با فساد اداری ۵۷ شاخص آن را عملی نماید.

با همه این‌ها افغانستان از مصائب بزرگی چون عدم رفاه اجتماعی و دسترسی به امکانات اولیه زندگی رنج می برد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد