Share/Save/Bookmark

کد مطلب :82682
تاریخ انتشار : يکشنبه 21 جدي 1399 ساعت : 18:44:39

تا یک سال آینده ۲۰ درصد افغان ها تذکره های برقی خواهند داشت

 تا حال در افغانستان به ۱.۷ میلیون تن، تذکره های برقی توزیع شده و قرار است تا یک سال آینده، این رقم به شش عشاریه هفت میلیون تن (حدود۲۰ درصد کل نفوس) افزایش یابد.

این مطلب را احمد جاوید رسولی رئیس عمومی اداره ملی احصائیه و معلومات، در نشست امروز مشرانوجرگه بیان کرد.

او که برای پاسخگویی به این نشست فرا خوانده شده بود گفت که تا کنون، بیش از دو میلیون و هفتصد هزار تن درخواست کرده اند تا تذکره برقی بگیرند؛ اما از این جمع برای بیش از یک میلیون و هفتصد هزار تن توزیع شده است.

او افزود که در حال حاضر، روزانه ۲۵هزار تن در خواست برای گرفتن تذکره برقی می دهند؛ اما این اداره ظرفیت توزیع ۱۶هزار تذکره  دريک روز را دارد.

اما وی خاطر نشان کرد که تلاش ها جریان دارد تا در سال جاری ظرفیت توزیع، متناسب با متقاضیان و یا بیشتر از متقاضیان شود.

به گفتۀ او قرار است به اساس پلانی که این اداره ترتیب کرده است، در سال مالی ۱۴۰۰، برای پنج میلیون شهروند کشور، تذکره های برقی توزیع شود.

وی بدون ارایۀ جزییات گفت که در حال حاضر، این اداره در سطح کشور ۷۰ مرکز توزیع تذکره های برقی دارد؛ اما این رقم را نیز افزایش می دهد.

رسولی گفت که در ایران، شش مرکز توزیع تذکره در سفارت و قونسلگری های افغانستان به هدف توزیع تذکره های برقی به مهاجرین افغان در آن کشور، به فعالیت آغاز کرده است و در سال ۱۴۰۰ در پاکستان و امارات متحده عربی نیز این چنین مرکزها ایجاد می شود.

موصوف در پاسخ به سوالی گفت: «روند توزیع تذکره های کاغذی متوقف نشده است؛ اما روند تاییدی تذکره های کاغذی به دلیل اینکه سبب ضیاع وقت و فساد زا بود متوقف شده است.»

وی افزود: «بعد از این، اگر کدام اداره دولتی و یا شخص متوجه می شود که تذکره کاغذی یک فرد جعلی است، می تواند کتباً مشکل را به اداره احصائیه و معلومات شریک نماید و این اداره پاسخ ارایه خواهد کرد.»


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد