Share/Save/Bookmark

کد مطلب :82843
تاریخ انتشار : پنج شنبه 2 دلو 1399 ساعت : 16:50:49
دبیر کل مجمع تقریب در نشست شهید سلیمانی؛

حاج قاسم خود را وقف امنیت جهان اسلام کرد/ این شهید بزرگوار در نظریه و عمل وحدت گرا بود

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بزرگترین ارزش جامعه مسلمان امنیت جامعه است، حاج قاسم خود را وقف امنیت جهان اسلام کرد؛ در حوزه تسلط بیگانه از تجزیه و استعمارشدگی نو پیشگیری کرد و طرح دشمن برای تقسیم سوریه و عراق را بر هم زد.

همزمان با فرا رسیدن اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، فرمانده برجسته جبهه مقاومت و همچنین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، نشست "شهید سلیمانی؛ سردار مقاومت، صلح و اتحاد اسلامی" روز چهارشنبه(1 دلو/ بهمن) از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با حضور تعدادی از علما و اندیشمندان اهل سنت در تهران برگزار شد.

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این نشست گفت: اگر بخواهیم مفهوم امت واحده را بشکافیم، باید بر 4 مفهوم اساسی تکیه کنیم؛ یا به عبارتی 4 هدف را باید در راستای دستیابی به امت واحده پیگیری کنیم که شهید سلیمانی در رأس این تفکر بود؛ آن را به خوبی دریافته بود و به آن عمل می کرد.

 وی ادامه داد: اولین مفهوم پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام است. استکبار جهانی به سرکردگی انگلیس و سپس آمریکا تلاشهای جدی دنبال کرد تا با ایجاد تفرقه در جهان اسلام امت واحده را منشق کند و هدف خود را از طرق مختلف از جمله ایجاد جنگ بین ملل اسلامی دنبال کرد که جنگ بین ایران و عراق نمونه آشکار آن بود، می خواستد از این طریق حضور خود را در منطقه تثبیت کنند و به سرمایه های جهان اسلام دست یابند و آنها را به غارت ببرند.

 دکتر شهریاری ادامه داد: برنامه دیگر دشمن ترور شخصیتهای وحدت گرا در کشورهای مختلف بود و یکی از دلایل ترور سردار سلیمانی همین بود؛ چرا که ایشان در حوزه جنگ موفق  بود و توانست در عراق و سوریه شرایط را به نفع جبهه مقاومت  تغییر دهد؛ شهید سلیمانی در نظریه و عمل وحدت گرا بود و چه در دوره جنگ تحمیلی و چه جنگ علیه داعش برای یکپارچه سازی فرقه های مختلف علیه استکبار جهانی بسیار تأثیر گذار بود.

 وی افزود: مسیر دیگر استکبار جهانی، مسیر تکفیر است؛ استکبار سعی می کند در درون فرق اسلامی و نحله های مختلف، ادبیات تکفیر را ترویج کند و خوی خشونت و خونریزی را تثبیت کند که برخی افراد جاهل هم متأسفانه به این قضیه دامن می زنند.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: تنازع و درگیریهای خیابانی که نمونه آن را در کشورهایی چون پاکستان ملاحظه می کنیم از دیگر برنامه های دشمن است.

 وی ادامه داد: ایجاد مشاجره بین اقوام و ملل از طریق رسانه و فضای مجازی، هدف دیگری است که دشمن دنبال می کند و سعی می کند افراد افراطی از اقوام مختلف را پیدا کند و بسترها و تریبونهای شبکه ها و فضای مجازی را در اختیار آنها قرار دهد تا ایجاد انشقاق کنند.

 دکتر شهریاری تأکید کرد: اسلام همه انواع تفرقه را مردود می داند و پیوسته دعوت به صلح عادلانه می کند؛ در رابطه با ترور، ترغیب به اخوت دارد و در رابطه با تکفیر، کشتن یک انسان را کشتن کل آدمیان تلقی می کند و از تنازع نهی می کند و در رابطه با مشاجره تأکید می کند که نامهای بد را به هم لقب ندهید.

 وی با بیان اینکه متأسفانه دشمن در رسیدن به اهداف خود توفیقاتی داشته است، تصریح کرد: ما نیازمند شخصیتهایی چون حاج قاسم هستیم تا بتوانیم جلو تفرقه بایستیم.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطر نشان کرد: استکبار جهانی یک ارزش را در جهان اسلام مورد هدف قرار داده و آن ارزش امنیت است؛ در حوزه امت واحده علاوه بر پیشگیری از تفرقه باید همکاری در جهان اسلام شکل بگیرد؛ کسانی که خود را مسلمان می دانند، باید همراهی با هم را پیشه کنند و این جز با کنار گذاشتن اختلافات ممکن نیست.

 وی تأکید کرد: امروز باید اختلافات را کنار بگذاریم و بدانیم بیش از هر زمانی نیازمند وحدت هستیم و این وحدت جز با معیت با رسول خدا(ص) محقق نخواهد شد؛ باید با دشمن مشترک مقابله کنیم و همانند حاج قاسم دشمن شناس باشیم؛ حاج قاسم دشمن شناس بود، ترفندهای دشمن را به خوبی می شناخت و خود در میدان عمل حضور فعال داشت و چون دشمن را به خوبی می شناخت مرزبندی مشخص هم با او داشت و در حوزه جنگ نرم نیز توانست با سخنرانیهای غراء خود استکبار را تحقیر کند؛ چه شیعه و چه اهل سنت همه به او عشق می ورزیدند.

 دکتر شهریاری اظهار داشت: نکته دیگر برای شکل گیری امت واحده اسلامی، همکاری ذیل استراتژی اشداء علی الکفار و رحماء بینهم و نکته بعدی هم افزایی امت اسلامی در قدرت، سیاست، معرفت، دانش و ... است.

 وی خاطر نشان کرد: بزرگترین ارزش جامعه مسلمان امنیت جامعه است، حاج قاسم خود را وقف امنیت جهان اسلام کرد؛ در حوزه تسلط بیگانه از تجزیه و استعمارشدگی نو پیشگیری کرد و طرح دشمن برای تقسیم سوریه و عراق را بر هم زد؛ حاج قاسم برای ایجاد ثبات و پیشگیری از جنگ بین دولتهای اسلامی و ایجاد امنیت بین آنها و همچنین حفظ تمامیت ارضی بین کشورهای اسلامی تلاش زیادی کرد و بسیار تلاش کرد تا چارچوبهای هر کشوری رعایت شود، یکی از راهبردهای ایشان حفظ سرزمینی بود تا زمینه جنگ و حضور استکبار در کشورهای اسلامی فراهم نگردد.

 حجت الاسلام دکتر شهریاری در پایان تأکید کرد: حاج قاسم سردار اسلام و  سردار امنیت جهان اسلام بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد