Share/Save/Bookmark

کد مطلب :83808
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 حمل 1400 ساعت : 17:24:58

آیا دولت با لشکرکشی به «بهسود» در پی تسهیل تهاجم کوچی‌هاست؟

 دولت درحالی به بهسود لشکرکشی کرده که برخی کارشناسان این اقدام را در راستای تسهیل تهاجم کوچی‌ها و تلاش برای قدرت‌نمایی می‌دانند.

چند روز پس از سقوط بالگرد ارتش در ولسوالی «بهسود» ولایت «وردک»، وزارت دفاع کشورمان آن را به نیروهای وابسته به «عبدالغنی علیپور» فرمانده نیروهای مسلح مردمی «جبهه مقاومت» نسبت داد.

برخی رسانه‌ها نیز گزارش می‌دهند که علیپور سقوط این بالگرد توسط نیروهای وابسته به خود را تایید کرده و دلیل آن را حملات این بالگرد بر مواضع این نیروها عنوان کرده است.

پس از آن نیز دولت برای «انتقام» از عاملان این رویداد به منطقه لشکرکشی کرد اما برخی کارشناسان این اقدام را تلاش برای تسهیل تهاجم کوچی‌ها به مردم محلی می‌دانند.

«غلامرضا سادات» کارشناس کشورمان در این باره نوشت: شاید هدف از لشکرکشی به بهسود این باشد که راه را بر تهاجم چند ماه بعد کوچی‌ها که معضل بزرگی در چند دهه اخیر بوده و سال‌ها جریان دارد را هموار کند.

وی همچنین تصریح کرد که هدف دولت از لشکرکشی به بهسود هرچه باشد، هدفی مقدس نبوده و نیست و برای مردم زیان‌بار خواهد بود.

این کارشناس کشور افزود که تلاش دولت برای سرکوب علیپور و تجمع نیروهای امنیتی از چند ولایت برای لشکرکشی به بهسود، درحالیکه نیمی از خاک افغانستان در کنترل طالبان بوده و یا میدان نبرد دولت است، پرسش‌برانگیز می‌باشد.

سادات گفت: دولت در بیشتر نقاط کشور در حالت دفاعی قرار داشته و نه تنها تحرک ندارد بلکه در موارد بسیار ما شاهد عدم تامین نیروهای نظامی و اسارت و کشتار آن‌ها بوده‌ایم.

وی با گمانه‌زنی درباره اهداف دولت برای لشکرکشی به بهسود گفت که احتمالاً دولت با لشکرکشی به بهسود دو هدف را دنبال می‌کند: اول اینکه حلقه چند نفره دولت که این روزها هم در عرصه بین‌الملل و هم در عرصه داخلی تقریباً منزوی شده و تاریخ مصرف آن‌ها به سر رسیده، قهر خود را که ناشی از سر درگمی‌ها و... است بر این منطقه امن خالی می‌کند و با لشکرکشی به این منطقه تلاش دارد تا اندکی قدرت‌نمایی کند.

این کارشناس امور افغانستان افزود: هدف دوم  برای لشکرکشی به بهسود نیز شاید این باشد که راه را برای تهاجم چند ماه بعد کوچی‌ها که معضل بزرگ چند دهه اخیر افغانستان بود را هموار کند.

گفتنی است که گروه مسلح مردمی «جبهه مقاومت» به ریاست علیپور حدود 5 سال پیش برای تامین امنیت ولسوالی بهسود و جلوگیری از کشته شدن شماری از غیرنظامیان شیعه و هزاره توسط شورشیان مسلح مخالف دولت در ولایت وردک شکل گرفت.

مردم بهسود می‌گویند که علیپور و گروه تحت امرش، صرفاً در راستای تامین امنیت این مناطق و دفاع از مردم محلی در برابر حمله مخالفان مسلح دولت و همچنین پیشگیری از نزاع پیشینه‌‍‌دار کوچی‌ها و شیعیان و هزاره‌های ساکن در ولسوالی بهسود، فعالیت می‌کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد