Share/Save/Bookmark

کد مطلب :87120
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 سنبله 1400 ساعت : 10:55:09

واکنش‌‌‌ تند به سخنرانی ملاله یوسف‌زی؛ کاربران: مگر افغانستان زن ندارد؟

صدها زن در کابل، هرات، کاپیسا، بامیان سینه سپر کرده اند و فریاد می زنند، به چه حقی ملالی یوسف زی به نمایندگی از آنها در سازمان ملل حرف می زند! نکند دنیا صدای زنان  خیابان های افغانستان را به رسمیت‌نمی شناسد؟

سخنرانی ملاله یوسف‌زی، مدافع حقوق آموزش برای دختران و برنده جایزه نوبل در شورای امنیت سازمان ملل متحد خشم شماری از زنان افغان را برانگیخته است.

ملاله یوسف‌زی اهل پاکستان است و در این نشست از جامعه جهانی خواست تا از آموزش زنان افغانستانی حمایت کند.

شماری از فعالان حقوق زن به همراه مردان و کاربران شبکه‌‌های اجتماعی از سازمان ملل متحد شکایت کرده‌اند که بجای او یک خانم افغانستانی را دعوت نکرده است.

حمیرا قادری نویسنده برجسته کشورمان در واکنش به این رویداد می‌نویسد: "صدها زن در کابل، هرات، کاپیسا، بامیان سینه سپر کرده اند و فریاد می زنند، به چه حقی ملالی یوسف زی به نمایندگی از آنها در سازمان ملل حرف می زند! نکند دنیا صدای زنان خیابان های افغانستان را به رسمیت‌نمی شناسد؟".

معصوم کاربر دیگر کشورمان می گوید: " چرا باید ملاله یوسفزی به جای زنان افغانستان در سازمان ملل سخنرانی کند؟ مگه افغانستان زن نداره؟ یا زنی که انگلیسی بلد باشه نداره؟".

حبیب کاربر دیگر کشور می گوید که مفتي نديم پاكستاني والي كنر شد و ملاله يوسفزي از پاكستان به نماينده گي زنان افغانستان در ملل متحد صحبت كرد.

او تاکید دارد: " دوماه بعد افغانستان صوبه پنجم پاكستان ميشود اگر ما بيغيرت ها خاموش باشيم".

نادیه نایاب، گوینده برنامه های اجتماعی تلویزیون خصوصی طلوع نگاشته است" شرمت باد غنی احمدزی دزد؛مردم ما را چقدر بیچاره ساختی که ملاله یوسفزی پاکستانی به نمایندگی از زنان افغانستان در نشست‌های سازمان ملل متحد صحبت می‌کند، در حالی که هزاران زن تحصیلکرده افغان در گوشه و کنار جهان برعلیه بربریت و ستم مبارزه می‌کنند".

این در حالی است که شماری بیشتری کشورها سفارت‌‌های خود را از افغانستان به کشورهای دیگر مانند پاکستان منتقل کرده‌اند و بعضی سازمان‌های امدادرسانی نیز از داخل پاکستان برای مردم افغانستان فعالیت و برنامه‌ریزی می‌کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد