Share/Save/Bookmark

کد مطلب :60118
تاریخ انتشار : شنبه 21 اسد 1396 ساعت : 18:26:29

مذاکرات دوستم با ارگ ریاست جمهوری؛ جنرال به زودی به کشور بر می‌گردد

افراد نزدیک به عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری از مذاکرات میان آقای دوستم و ارگ ریاست جمهوری خبر می دهند.
عظیم قویاش، از افراد نزدیک جنرال دوستم و سناتور ولایت سرپل می‌گوید که مذاکرات بین جنرال دوستم و حکومت در مورد بازگرداندن صلاحیت‌های معاونیت اول ریاست جمهوری جریان دارد.
آوا نوشت: آقای قویاش گفت:" مذاکرات روی این موضوع هم جریان دارد که توطیه‌ها و دسیسه‌هایی که از طرف حلقات خاص بر علیه جنرال دوستم راه اندازی شده است، باید جمع شود."
قویاش نتیجه مذاکرات را خوب توصیف کرد اما تاکید می کند که هنوز خواست های جنرال دوستم برآورده نشده است.
جنرال دوستم در حالی با حکومت وارد مذاکره شده است که اخیرا با احزاب جمعیت اسلامی افغانستان و حزب وحدت مردم افغانستان ائتلافی را زیر نام نجات افغانستان تشکیل داده است.
از سوی دیگر عطامحمد نور والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی انتظار آمدن آقای دوستم از ترکیه به کشور را می‌کشند تا ائتلاف نجات رسما در افغانستان اعلام موجودیت کند. انتظاری که گفته می شود حکومت و برخی کشورهای خارجی مانع پایان یافتن آن می شوند.
بابر فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم می گوید که "معاون اول ریاست جمهوری شاید تا یک هفته دیگر به افغانستان بیاید."
عظیم قویاش، از افراد نزدیک جنرال دوستم و سناتور ولایت سرپل نیز با آنکه تاریخ دقیق آمدن جنرال دوستم چیزی نمی گوید اما تاکید دارد که او به زودی به کشور بر می گردد.
آقای قویاش با بیان اینکه «هیچ کسی بیشتر از این نمی‌تواند مانع آمدن دوستم به کشور شود»، افزود:" در عدم حضور آقای دوستم دشمنان افغانستان استفاده کرده و در حال حاضر ولایت ‌های سرپل، فاریاب و جوزجان در حالت سقوط قرار دارد."
به گفته او، سقوط این سه ولایت به معنای سقوط تمام شمال و در نهایت به سقوط تمام افغانستان منجر خواهد شد؛ بنابراین آمدن آقای دوستم و موجودیت او در افغانستان "حتمی" است.
قویاش هشدار می‌دهد که اگر حلقاتی از آمدن معاون ریاست جمهوری به کشور جلوگیری کند، تظاهرات میلیونی در سراسر افغانستان راه اندازی خواهد شد که در آن صورت، بقای نظام با خطر مواجه خواهد شد.
این در حالیست که چندی قبل گزارش‌هایینشرشد کهاز فرود هواپیمای حامل جنرال دوستم در فرودگاه مولانا در بلخ جلوگیر شده است. پس ازاین رویداد برخی از منابع دولتی این مساله را تایید کردند، امابعضی دیگر ازآنان به شمول عطامحمدنور و دفترجنرال دوستم گفتند که معاون اول ریاست جمهوری در این هواپیما حضورنداشت هاست.
پیش از این محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی و از بنیانگذاران ائتلاف شمال از حکومت خواسته بود مانع ورود آقای دوستم به کشور نشود.
جنرال دوستم متهم است که به افراد خود دستور داده تا احمد ایشچی والی پیشین جوزجان را مورد آزار جنسی قرار داده و به او تجاوز کنند. آقای دوستم این اتهام‌ها را رد کرده و آن را توطیه می‌داند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد