Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61333
تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 ميزان 1396 ساعت : 09:42:23

گزیده ای از سخنان معین وزارت خارجه در گروه تماس به میزبانی مسکو

حکمت خلیل کرزی معین وزارت امور خارجه پنج راه مشخص را که چگونه گروه تماس میتواند از افغانستان حمایت نماید مشخص ساخت.  
معین وزارت خارجه از اعضای سازمان همکاریهای شانگهای خواست تا برای افغانستان ریاست مشترک دایمی جلسات گروه تماس را درنظر گیرند چون هدف عمده و اساسی این گروه بلند بردن همکاریها با افغانستان و کمک نمودن در حل چالشهای که افغانستان و منطقه با آن دست و گریبان اند میباشد، که  بسیاری از کشورها با این پیشنهاد موافقه نمودند.
آقای کرزی علاقه مندی افغانستان را در بدست آوردن عضویت مکمل سازمان همکاریهای شانگهای تصریح کرد که با اتفاق آرا توافق شد تا روی آن غور شود.
حکمت خلیل کرزی همچنان روی تروریزم به عنوان تهدید امنیتی مشترک تأکید ورزید و از اعضای این سازمان خواست تا مشترکاً با افغانستان در قلع و قمع این پدیده همکاری کنند.
 وی روی اهمیت صلح و آشتی تحت رهبری و مالکیت افغانها صحبت نمود و از اعضای این سازمان خواست تا با استفاده از نفوذ شان روی گروه های شبه نظامی، آنها را به میز مذاکره جهت انجام گفتگوهای صلح حاضر سازند.
حکمت خلیل کرزی نقش مهم سازمان همکاریهای شانگهای را در همکاری با افغانستان ارزنده دانسته و اضافه نمود که این کمک و همکاری میتواند ظرفیت های اقتصادی این کشور را برجسته ساخته و از طریق تجارت بیشتر، ترانزیت، و سرمایه گذاری اقتصاد افغانستان را با اقتصادهای کشورهای عضو این سازمان مدغم سازد.
جمهوری خلق چین پیشنهاد نمود تا جلسهٔ بعدی گروه تماس را در اواخر سال ۱۳۹۸ میزبانی کند که این پیشنهاد از طرف اشتراک کننده گان،  به حیث یک گام مثبت برای استفاده از میکانیزمهای گوناگون همکاری، مورد استقبال قرار گرفت.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد