Share/Save/Bookmark

کد مطلب :61343
تاریخ انتشار : جمعه 21 ميزان 1396 ساعت : 06:23:23

واکنش‎ سیاسیون به سخنان کرزی: برگزاری لویه جرگه غیرقانونی است

نماینده‎گان مجلس و برخی از احزاب سیاسی در واکنش به گفته‎های اخیر حامدکرزی، رییس جمهور پیشین مبنی بر برگزاری لویه جرگه عنعنه یی، می ‏گویند که برگزاری این لویه جرگه غیرقانونی است.
آنان تأکید دارند که آقای کرزی می خواهد خواسته های خودش را برحکومت وحدت ملی تحمیل کند.
عبدالحفیظ منصور، عضو مجلس نماینده گان در این باره گفت: «پیمودن راه های جرگه های عنعنه یی مشکلات را حل نمی کند! ما به عنوان یک دولت مدرن در جامعه نو بین المللی باید از راه های قانونی برویم. برای پیمودن راه های غیرقانونی، مشکلات را بیشتر می سازیم.»
بربنیاد مادۀ يک صد و دهم قانون اساسی، لويه جرگه، عالي ترين مظهر ارادۀ مردم افغانستان است. اعضای شورای ملی، روسای شوراهای ولایت‎ها و ولسوالی‎ها، اعضای این لویه جرگه را تشکیل می دهند.
و نیز وزیران، رییس و اعضای دادگاه عالی و لوی سارنوال در نشست های این جرگه شرکت کرده می‏توانند اما، حق رأی ندارند.
و همچنان بربنیاد مادۀ یک صدو یازدهم قانون اساسی، لويه جرگه در هنگام اتخاذ تصميم در بارۀ مسایل مربوط به استقلال، حاکميت ملي، تماميت ارضي و مصالح علياي کشور، تعديل احکام قانون اساسي و محاکمه ریيس جمهور برگزار می شود.
عین الدین بهادری، قانوندان اظهار داشت: «بربنیاد قانون اساسی، ما یک جرگه داریم که لویه جرگه قانون اساسی است و هیچ جرگۀ عنعنه یی دیگر جای این جرگه قانونی را گرفته نمی تواند.»
با این همه، شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‏گویند که برخی از حاکمان قدرت از بهر مشروعیت دهی به خود شان  و به کرسی نشاندن هدف‏های شان، لویه جرگه های عنعنه یی را برگزار می کنند و نیز حدود صلاحیت ها و شرایط عضویت در لویه جرگه های عنعنه یی  روشن نیستند.
ذبیح الله مجددی، سخن‎گوی حزب جبهۀ ملی نجات ملی افغانستان بیان داشت: «کرزی صاحب نباید به فکر برگزاری لویه جرگه های مشورتی باشد.»
 بشیر احمد ته ینج، سخن گوی حزب جنبش ملی افغانستان نیز گفت: «شیوه وعمل کردی که به ثبات افغانستان و تأمین امنیت کمک کند، ما از آن استقبال می کنیم.»
آقای کرزی در حالی خواهان برگزاری لویه جرگۀ عنعنه یی شده است که وی در سال ۱۳۹۰، در برابر رأی مثبت نماینده گان لویه جرگه عنعنه یی در بارۀ امضای توافق نامه راهبردی با ایالات متحد امریکا، مخالفت نمود.
حامد کرزی، در سال۱۳۸۱، بربنیاد تصمیم لویه جرگۀ اضطراری به حیث رییس دولت انتقالی برگزیده شد. پس از آن، آقای کرزی در سال ۲۰۱۰، لویه جرگه مشورتی صلح را برای تأیید برنامۀ صلح برگزار کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد