Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62441
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 قوس 1396 ساعت : 19:58:49
در واکنش به اقدام اخیر امریکا؛

برخی از شخصیت‌ها و نمایندگان مردم در ولسی جرگه: شورای ملی، پیمان امنیتی کابل ـ واشنگتن را بدون تأخیر لغو کند

برخی از شخصیت ها و نمایندگان مردم در ولسی جرگه در واکنش به اقدام اخیر امریکا، از شورای ملی خواستند که برای لغو پیمان امنیتی کابل ـ واشنگتن بدون تأخیر اقدام نماید.

احمدضیاء مسعود در واکنش به سخنان اخیر رئیس جمهور امریکا نوشته، بيت‌المقدس به حيث سرزمين تاريخي فلسطینی‌ها و اولين قبله عبادتي براي همه مسلمانان جهان است. این شهر برای مسلمانان از اهميت خاص ديني برخوردار است كه شامل هيچ نوع تعاملات سياسي دو طرفه و يا چند طرفه‌ از كشورهای حامي اسرائيل نمی تواند شود.

وی گفته که همچنان اين سرزمين آبایي و تاريخي فلسطيني ها است كه از هزاران سال پیش تا اکنون در آنجا زندگي می‌کنند. اين حق مسلم مردم فلسطين است تا در بيت‌المقدس حاکمیت خود را به حيث پايتخت كشور مستقل فلسطين داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: كشورهاي بزرگ جهان بايد به هويت هاي ديني، سرزمين هاي مقدس اديان مختلف و احساسات ديني مسلمانان احترام قائل باشند، ناديده گرفتن مقدسات ديني جوامع انساني، سياسي ساختن آن و یا تجاوز بر همچو جاهای مقدس، استفاده از زور براي غصب آن نه تنها در جهت خلاف ارزشهاي بشری و خلاف قطع‌نامه‌های سازمان ملل است؛ بلکه این گونه تصامیم اشتباه همگرايي ملت ها، همزيستي مسالمت‌آميز و تامين صلح و ثبات بين المللي را جدا آسیب می‌زند. و حتا میتواند منشاء بي ثباتي ها، تحريك خشونت هاي مذهبي و از بين رفتن فضاي اعتماد بين دولت امریکا و كشورهاي اسلامي شود.

این سیاست مدار کشور در پایان نوشته اقدام اخير ايالات متحده امريكا در به رسميت شناختن بيت المقدس به عنوان پايتخت اسرایيل نه تنها كه قابل قبول كشورهاي مسلمان و تمام مسلمانان نیست، در عين زمان اين اقدام در جهت خلاف همه كوشش هايی است كه تا به حال به خاطر صلح صورت گرفته است.

در ادامه این واکنش ها لطیف پدرام نماینده مردم در پارلمان نوشته رژیم جنایتکار آمریکا در خاورمیانه با شکست مفتضحانه مواجه گردید. ترامپ "عقده ی تصعید" خود را با رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونستی خواست درمان کند. من اقدام ترامپ علیه مردم فلسطین را محکوم می کنم و مثل همیشه در کنار مردم فلسطین قرار خواهم گرفت.

وی گفته به عنوان عضو مجلس نمایندگان از شورای ملی می خواهم برای لغو پیمان امنیتی کابل-واشنگتن بدون تاخیر اقدام نمایند.

آیت الله ساجدی نیز که در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران حضور دارد در واکنش به مواضع اخیر امریکا واکنش نشان داده و گفته که بر همه مسلمان ها زن و مرد و بر هر مسلک و مذهبی که باشد، نباید در این باره سکوت کند.

وی گفته که باید در مقابل ظالم و ستم گر ولو امریکا باشد حرف حق را گفت و حقایق را به مردم رساند که این اقدام او خطرناک است.

ایشان تصریح کرده که نه تنها در این کار اسرائیل موفق نخواهد شد به امید خدا و اتفاق و اتحاد مسلمین آن سرزمین هایی که گرفته است انشالله از دست رژیم اسرائیل نجات پیدا میکند و دو باره قدس به آغوش اسلام بر میگردد.

مولوی رحمانی نیز از شرکت کنندگان کنفرانس وحدت اسلامی در اظهار نظری به موضوع رسمیت بخشی به انتقال پایتخت اسرائیل به بیت المقدس واکنش نشان داده و از کشورهای اسلامی که پشت پرده با امریکا و اسرائیل دست دوستی دراز می کنند و آنها را تشجیع می کنند اظهار تأسف کرده است.

وی می گوید که چنانچه کشورهای اسلامی یکدست، یک فکر و همسو باشند دشمنان نمی توانند اندک توهینی به مقدسات مسلمانان داشته باشند.
مولوی رحمانی تصریح کرد که از سابق معلوم بود که دشمنان در برابر وحدت مسلمین و کشورهای اسلامی کمر بسته کرده و یکی از نشانه های خصومت و عقده های قلبی شان همین به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است.

او از کشورهای اسلامی که دست دوستی به سوی امریکا و اسرائیل دراز کرده خواست که در واکنش به اقدام اخیر این دو کشور قطع دوستی کنند وگرنه سرنوشت شان بدتر از نمرود و فرعون خواهند شد و مورد شدید عذاب الهی قرار می گیرند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد