Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66368
تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 جوزا 1397 ساعت : 19:10:47

نام خراسان در کنار افغانستان در مکتوب های دولتی پنجشیر

پس از این که رئیس جمهور غنی روند توزیع شناسنامه های برقی را آغاز کرد، مخالفت های زیادی با ذکر نام افغان برای همه اقوام به شدت آغاز گردیده است.

در مکتوب های دولتی ولایت پنجشیر در کنار نام افغانستان نام خراسان هم نوشت شده است.

تغییر نام افغانستان به خراسان پس از آن میان اقوام غیر پشتون گسترش یافت که محمد اشرف غنی رئیس جمهور با نادیده گرفتن فیصله نمایندگان پارلمان افغانستان روند توزیع شناسنامه های برقی را با ذکر واژه افغان برای همه اقوام افغانستان صادر کرد.

پیش از این، لطیف پدرام نماینده بدخشان در پارلمان پس از آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی با ذکر واژه افغان مخالفت شدیدش را اظهار و خواهان تغییر نام افغانستان به خراسان شده بود. او استدلال می کند که واژه افغان تنها پیوند به پشتون ها دارد و دیگر اقوام افغان نیستند و بنا نام افغانستان یک نام تعصب گرایانه می باشد که نامیدن دیگر شهروندان افغانستان به نام افغان برای محو هویت آنها برنامه ریزی شده است.

حالا در تازه ترین واکنش ها به روند توزیع شناسنامه های برقی با ذکر واژه افغان در ولایت پنجشیر در کنار افغانستان واژه خراسان هم در مکتوب های دولتی ذکر شده است.

یادآوری می کنیم، که روند توزیع شناسنامه های برقی در حالی توسط اشرف غنی آغاز گردید، که بسیاری از اقوام مخالف درج واژه افغان هستند و آن را تنها مربوط به قوم پشتون می دانند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد