Share/Save/Bookmark

کد مطلب :68735
تاریخ انتشار : جمعه 18 عقرب 1397 ساعت : 09:59:52

ائتلاف ملی بزرگ با تکت هشت نفری به انتخابات ریاست جمهوری می رود

ایتلاف بزرگ ملی از اعلام تکت انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری در آینده نزدیک خبر می‌دهد. در این تکت، رییس‌جمهور با سه معاون و نخست‌وزیر با دو معاون حضور خواهند داشت.
 
احمدضیا مسعود، عضو ایتلاف بزرگ ملی که امروز پنج‌شنبه همراه با سایر نمایندگان احزاب حاضر در این ائتلاف در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفت، اعلام کرد: ایتلاف بزرگ ملی به زودی تکت انتخاباتی خود را اعلام خواهد کرد.
 
آقای مسعود خاطرنشان کرد که در این تکت انتخاباتی، نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری و تمام اعضای تکت انتخاباتی از اعضای ایتلاف بزرگ ملی افغانستان خواهد بود.
 
وی گفت که در این تکت انتخاباتی، 8 نفر حضور دارند؛ رییس جمهور با 3 معاون و نخست‌وزیر با دو معاون.
 
بر این اساس، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان قرار است تکت انتخاباتی خود را بر مبنای تغییر نظام سیاسی از ریاستی به نخست‌وزیری، انتخابی شدن والی‌ها و غیرمتمرکز شدن قدرت تشکیل دهد.
 
این در حالی است که دو روز پیش، انوارالحق احدی، رهبر جبهه ملی نوین افغانستان رسما از ائتلاف بزرگ ملی جدا شد.
 
سید جواد حسینی، عضو جبهه ملی نوین افغانستان که در یک نشست خبری سخن می‌گفت، دلیل این جدایی را اختلاف بر سر ساختار حکومت و دوام تشکیلاتی به نام ریاست اجرایی در حکومت آینده خواند.
 
آقای حسینی خاطرنشان کرد که جبهه ملی نوین افغانستان امیدوار بود در چوکات ائتلاف ملی بزرگ افغانستان یک تکت واحد در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شود، اما اختلاف بر سر ساختار حکومت و دوام تشکیلات ریاست اجرایی در حکومت آینده، باعث شد که فعالیت مشترک‌شان بیش از این ادامه نیابد.
 
آگاهان پیش‌بینی می‌کنند که برخی احزاب و چهره‌های دیگر سیاسی مخالف با تغییر نظامی سیاسی افغانستان نیز در روزها و هفته‌های آینده، از ائتلاف بزرگ ملی جدا شوند.
 
اما با این وجود، احزاب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح‌الدین ربانی، جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم و وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق و در کنار آن، برخی نمایندگان و چهره‌های سرشناس از خوست، قندهار و ننگرهار چون همایون همایون، لالی حمیدزی و حاجی ظاهر قدیر، از پایه‌های مستحکم این ائتلاف به نظر می‌رسند.
 
اما گمانه‌زنی‌هایی در مورد حضور یونس قانونی و محمد محقق در تکت انتخاباتی حنیف اتمر وجود دارد؛ در حالی که این دو هم‌چنان در صحبت‌های خود از تغییر نظام سیاسی افغانستان سخن می‌گویند.
 
احمدضیا مسعود در عین حال خواهان تغییرات در رهبری و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات شد و تأکید کرد که کمیشنران این کمیسیون باید تبدیل شوند.
 
از سوی دیگر، همایون همایون، دیگر عضو ائتلاف بزرگ ملی نیز از کمیسیون مستقل انتخابات خواست رأی‌های ثبت بایومتریک شده و بدون بایومتریک در انتخابات پارلمانی را از هم جدا کند.
 
وی در عین حال خواهان بازشماری آرای انتخابات پارلمانی در 33 ولایت شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد