Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71054
تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 حوت 1397 ساعت : 09:00:14
قابل توجه سادات گرامی!!

توطئه های زیر پوست رسمی شدن سادات به عنوان قوم مستقل!

شخصاً از نظر احساسات نژادی به عنوان یک سیّد از رسمی شدن عنقریب سادات به عنوان قوم مستقل طی فرمان تقنینی رئیس جمهور شادمان شدم؛ اما به عنوان یک روشنفکر باسوادِ و احیاناً متفکر و دور اندیش، هم تباران عزیزم را متوجه توطئه های پشت پرده و زیر پوست این قضیه می سازم، تا مسؤولیتم را ادا نموده و فرداها بار وجدانی سکوت در مقابل آن بر دوشم نباشد.

۱- حکومت فاشیزم می خواهد با تبارز دادن و گویا رسمیت دهی اقوام کوچک و گروه های اجتماعی مُهر غلط هویت افغانی را بر پیشانی ما بزند و در تذکره های برقی همه را بصورت عام افغان درج کند.

۲- یک تعداد دست اندرکاران این پروسه در زمان انتخابات می خواهند تنور را گرم کرده و به نان و نوایی برسند و هویت مقدس ما را فدای شکم و زیر شکم شان نمایند.

۳- شیعه در افغانستان در اقلیت است و پارچه پارچه کردن بیشتر آن تحت عنوان قوم و ملیت و زبان جفای بزرگی در حق اهلبیت و امام جعفر صادق ع و امام زمان عج است.
ما همه شیعه و علوی و جعفری هستیم!

۴- از نظر علمی و اتنولوژی قومی در جهان به نام سادات یا آقایان وجود ندارد! اگر دنبال هویت قومی و نژادی خود هستید "عرب" بنویسید و اگر حتی طایفه تان را رسمی می سازید "بنی هاشم" بنویسید که واژه های علمی حقوقی و مشهور و تاریخی اند.

۵- سادات یک هویت غیر علمی و فقط یک گروه اجتماعی است نه قوم! در تمام کشور ها حتی بیشتر از افغانستان سادات به عنوان بنی هاشم و مشخص تر نسل پیامبر اسلام وجود دارد اما قومی به نام سادات نیست. مثلا در ایران، عراق، حجاز و شامات، هند و پاکستان، آسیای میانه و ... چون سید در عربی کلمه عام و احترامی است به معنای "آقا" در کشورهای عربی زبان ممکن است به هر فردی غیر از تبار بنی هاشم اطلاق شود.

۶- یک قوم با فرمان تقنینی رئیس جمهور یا هر کسی دیگر ساخته نمی شود و از نظر اتنولوژی قواعد و اصولی دارد.

۷- ما را به عنوان قوم مستقل از پیکر عزیز تشیع و ملت اهلبیت جدا نسازید و نه از پیکر پشتونها، تاجیکها، هزاره ها و ... بگذارید گل سر سبد همه اقوام باشیم و همچنان مقدس و قابل احترام همه! برای رسیدن به قدرت و ثروت راه های دیگری را جستجو کنید و با ریسمان خود تان به چاه پایین نشوید که این کار ما را بیشتر ضعیف و منزوی می سازد.

۸- چه بهتر است که در شناسنامه های برقی و سرود ملی و قانون اساسی نامی از قوم و طایفه ای به میان نیاید و همه تا اسم این کشور افغانستان است افغانستانی باشیم و اگر خیلی احساسات تباری در روح و روان ما زبانه می کشد به همان افزودن " سید " در پیشوند نام مان و تخلص های " هاشمی و علوی و حسینی و فاطمی و موسوی و سجادی و سادات و ..." و ملیت عربی خود قناعت کنیم.

گرچه عربی بودن و قریشی بودن و حتی هاشمی بودن هم کدام فضیلتی ندارد ولی هویت اجتناب ناپذیر است و نمی شود آنرا کتمان یا تبدیل کرد.
ابوجهل هم عرب بود؛ یزید از قریش ابولهب و متوکل هاشمی بودند! ابوبکر بغدادی هم خود را سید و از نسل پیامبر می داند، تازه ملکه بریتانیا را هم می گویند سیده است.

با لبخند و درود و مهر
سیدعلی موسوی چکاوک


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد