Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71067
تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 حوت 1397 ساعت : 18:18:18
گزارش تصویری؛

دکتر نصیراحمد نور، سفیر کشورمان در تهران طی مراسمی خداحافظی کرد

ظهر امروز پنج‌شنبه (23 حوت) مراسم تودیع و خداحافظی دکتر نصیراحمد نور، سفیر کبیر و نماینده فوق‌العاده رییس‌جمهور در جمهوری اسلامی ایران، با حضور دیپلمات‌ها و کارکنان این سفارت و هم‌چنین نمایندگان جامعه مهاجرین، از سوی سفارت افغانستان در تهران، در ساختمان این سفارت برگزار شد.

در این مراسم، نمایندگان اقشار و گروه‌های مختلف و نخبگان جامعه مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی به بیان چگونگی کارکردهای پنج‌ساله آقای نور پرداخته، از شخصیت، کارنامه و دست‌آوردهای او تقدیر کردند.

این نمایندگان هدایایی را نیز به رسم یادبود، به دکتر نصیراحمد نور اهدا نمودند.

آقای نور با رسیدن به سن بازنشستگی، تقاعد کرده و جای خود را به عبدالغفور لیوال، نویسنده و پژوهشگر و همچنین معین پیشین وزارت اقوام، قبایل و سرحدات می‌دهد.


از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به خصوص رهبر انقلاب سپاس‌گزارم/ همواره تأکید کرده‌ام کارمندان سفارت بدون تبعیض برخورد کنند
در این مراسم، نمایندگان اقشار و گروه‌های مختلف و نخبگان جامعه مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی به بیان چگونگی کارکردهای پنج‌ساله آقای نور پرداخته، از شخصیت، کارنامه و دست‌آوردهای او تقدیر کردند.
 
این نمایندگان هدایایی را نیز به رسم یادبود، به دکتر نصیراحمد نور اهدا نمودند.

دکتر نصیراحمد نور که در پایان این مراسم سخن می‌گفت، ضمن تشکر و سپاس‌گزاری از محبت و مهربانی نمایندگان جامعه مهاجرین، خاطرنشان کرد: "بنده طبیعت ام این است که ستایش از خود را ولو این که از زبان دیگران باشد، دوست ندارم. به همین خاطر در ترتیب و تنظیم این محافل، هیچ اشاره و کنایه‌ای نداشته و نکرده‌ام و هر دو محفل برای من غیرمترقبه و در برابر عمل انجام شده بوده است".
 
وی پیرامون فعالیت‌ها، تلاش‌ها و کاکردهای 5 ساله گذشته خود گفت که "اگر خدماتی انجام یافته، در نتیجه همراهی و همکاری  همکاران سفارت بوده است".
 
سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود، از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به خصوص رهبر انقلاب اسلامی به خاطر توجه و نوع نگاه‌شان به مهاجرین تشکر کرد و گفت: "ما از همه مقامات جمهوری اسلامی ایران و در رأس مقام معظم رهبری و به خصوص فرمان بی‌نظیر و تاریخی‌شان که دستور دادند فرزندان مهاجرین زیر هر نام و عنوان و در هر مرحله تحصیلی که قرار دارند، در مدارس پذیرفته شوند، تشکر می‌کنم".
 
وی افزود: "مقام‌های مختلف کشور برادر، ادارات مختلف، همواره مسائلی که با ایشان مطرح شد، اگر در یک جلسه و دو جلسه یا یک ماه یا دو ماه حل نمی‌گردید، بالاخره درک می‌شد و آهسته آهسته همه و یا حداقل مسائل بزرگترش را عملی می‌کردند".
 
دکتر نصیراحمد نور به صورت مشخص از وزارت‌هایی چون وزارت‌های علوم، آموزش و پرورش، وزارت کشور، نیروی انتظامی، اداره گذرنامه و امورمهاجرت، قوه قضائیه و وزارت دادگستری که همیشه دیدار از زندانیان ما را فراهم و آسان ساختند، از اداره کل اموراتباع خارجی و سایر نهادها و ادارات که همواره به درخواست‌های سفارت پاسخ می‌دادند و همکاری می‌کردند،  نام برد و از این ادارات سپاس‌گزاری کرد.

وی در عین حال از صبر و تحمل و اعتمادی که رهبری حکومت وحدت ملی به خصوص رییس‌جمهور غنی به وی داشته، تشکر و سپاس‌گزاری نمود.
 
سفیر کشورمان در تهران ابراز امیدواری نمود که حداقل قسمتی از آن‌چه که می‌خواسته، انجام داده باشد.
 
وی در مورد نیت و خطی مشی کاری‌اش در این سفارت خاطرنشان کرد: "نیت من همیشه این بوده و هست که ادارات خدمت‌گذار به خصوص سفارت، چون خدمات‌شان همه جا و همه کس را در بر می‌گیرد، نباید از دین و مذهب و منطقه و قوم کسی سوال کنند، ما این را همیشه به همکاران خود توصیه می‌کردیم که با هر کسی که مراجعه می‌کند، بدون تبعیض، حتی اگر قاتل برادرت باشد، این‌جا محکمه نیست که تصفیه حساب کنید، و همچنان اگر کدام کسی از خانواده و یا تنظیم و حزب تو در این‌جا می‌آید، نباید در ارائه خدمات با همان دشمن قبلی تو، تفاوتی قائل شوید، چون این‌جا سفارت افغانستان است، نه محکمه و دفتر کدام تنظیم و جزب که مراجعین‌اش دل‌خواه و گزینشی باشد. این‌جا فقط شما برای شهروندان افغانستان و مراجعین خدمت‌کار هستید".
 
دکتر نصیراحمد نور با اشاره به حضور و سخنان زوج ادیب، فرهنگی و پیش‌کسوت افغانستانی ـ ایرانی، دکتر محمدسرور مولایی، استاد زبان و ادبیات فارسی از افغانستان و خانم دکتر مستشارنیا از ایران، تصریح نمود: "پیوندهای دو کشور برادر همسایه، هم فرهنگ، هم زبان، هم کیش، هم سرشت و هم سرنوشت را چون پیوند خانم دکتر مستشارنیا و دکتر مولایی، پیوندی صمیمی، شیرین، مستحکم و پاینده می‌خواهم".
 
وی در عین حال در مورد سفیر جدید کشور در ایران خاطرنشان کرد: "سفیر بعدی که به جای بنده می‌آید، یک سفیر بسیار فاضل، دانشمند، فرهنگی، نویسنده، اهل تحقیق و داری تجارب در موقعیت‌ها و مناسب گوناگون است. انشالله که به مراتب بیشتر از بنده، با تدبیر، دانش و تجربه‌ای که دارد، مصدر خدمات شایان برای شما عزیزان خواهد شد".
 
این در حالی است که آقای نور با رسیدن به سن بازنشستگی، تقاعد کرده و جای خود را به عبدالغفور لیوال، نویسنده و پژوهشگر و همچنین معین پیشین وزارت اقوام، قبایل و سرحدات کشور می‌دهد.
 
آقای نور علاوه بر رهبری سفارت کشور در ایران، سابقه رهبری سفارت‌های افغانستان در کشورهای مختلف عربی چون قطر را نیز در کارنامه دارد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد