Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72566
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 جوزا 1398 ساعت : 17:56:07

تلاش برای افزایش ارائه خدمات به مهاجران افغانستانی مقیم ایران

مدیرکل امور اتباع وزارت داخله ایران گفت: بیش از ۴۰ سال افتخار میزبانی اتباع افغانستان را داریم و برای ارائه خدمات به این اتباع تلاش می‌کنیم.

«مهدی محمودی» در نشستی با نماینده کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افزود: از سال ۲۰۱۲ برابر سند راه حل‌های راهبردی که در کنفرانس بین المللی ژنو در نظر گرفته شد سالانه یک بار نشست رسمی در کشور‌هایی که عضو کمیته راه حل‌های راهبردی هستند، برگزار می‌شود که تاکنون هم مرتب و سالانه برگزار شده است و امسال نیز در هفته آینده به میزبانی کشور پاکستان نشست ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله/کشور ایران گفت: موضوع این نشست تبیین راهبرد مناسب برای پناهندگان است که سالی دو بار قبل از نشست اصلی دو نشست جانبی برگزار می‌شود و در این نشست‌ها موضوعات پناهندگان را به بحث و بررسی می‌گذارند و فعالیت‌ها و عملکرد‌های گذشته را نیز بررسی می‌کنند تا کاستی‌ها و کمبود‌ها برطرف شود یا اینکه فعالیت‌ها به همان شکل ادامه یابد.

وی ادامه داد: بایستی سال به سال و نشست به نشست عملکرد‌ها ارتقا یابد تا به اهداف برسیم.

محمودی گفت: بیش از ۴۰ سال است که جمهوری اسلامی همانند سایر کشور‌های مهاجرپذیر؛ پذیرای اتباع افغانستان است که بیش از ۹۰ درصد این اتباع در ایران حضور دارند و ما افتخار میزبانی آن‌ها را بر عهده داریم و با کمک سازمان‌های بین المللی و دستگاه‌های دولتی برای ارائه خدمات به این اتباع تلاش می‌کنیم.

وی افزود: در این ۴۰ سال خدمات خوبی به اتباع خارجی در جمهوری اسلامی ایران ارائه شده که البته اکثریت آن‌ها اتباع افغان است.

مدیر کل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران گفت: البته در کنار این سازمان و دستگاه‌ها یک دفتر ویژه‌ای از کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران باید داشته باشیم که امروز آقای ایوو فریسن در جمع ما حضور دارد و این نخستین جلسه حضورش است.

محمودی افزود:​ امیدواریم در پایان این نشست یک راه حل راهبردی را با حضور نمایندگان این سازمان‌ها و دستگاه‌ها تعیین کنیم که عمدتاً در حوزه‌های آموزشی، پزشکی، بهداشتی و خدماتی است به ویژه که از سال ۲۰۱۹ شش ماه باقی مانده است و باید بتوانیم برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم و با برنامه قدم برداریم.
وی گفت: البته در این جلسه بایستی نیازسنجی را مدنظر قرار دهیم و نیاز‌ها را مشخص کنیم و بر اساس نیازسنجی‌ها؛ قدم‌های مثبت، علمی و پایه‌ای را برداریم.


حمایت از پناهندگان باید بیشتر شود
نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: به حمایت بیشتر از پناهندگان نیاز داریم و سازمان‌های بین المللی باید حمایت‌ها را بیشتر کنند.

ایوو فرسین در نشست نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به چهلمین سالگرد میزبانی ایران از پناهندگان اتباع افغان اشاره کرد و افزود: در مجمع جهانی پناهندگان که شهریور برگزار می‌شود به این موضوع که پناهندگان به حمایت بیشتری نیاز دارند تاکید خواهد شد.

وی گفت: البته تاکید بر حمایت بیشتر از پناهندگان اخیراً با اکثریت چشم گیری به تصویب رسیده، اما ممکن است دیگر بعد از این نشست امکان و فرصت دیگری در چرخه زمانی به وجود نیاید.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان افزود:​ این نشست مشخص خواهد کرد که رویکرد جهانی برای حمایت از پناهندگان باید به چه صورت باشد و به مشارکت جهانی در این خصوص تاکید خواهد شد ضمن اینکه به بحث بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشور خود نیز تاکید خواهد شد که امیدواریم این بازگشت داوطلبانه افزایش پیدا کند.

فرسین گفت: در جلسه قبلی گام‌های مهمی برداشته شد و تنها چند گام مختصر مانده است تا این مصوبات نهایی شود که با تصویب این مصوبات به پناهندگان و افراد بی تابعیت کمک بیشتری می‌شود.

وی افزود: در بحث سیاست‌ها و فعالیت‌ها به افزایش حمایت از پناهندگان نیاز داریم ضمن اینکه در بحث بازگشت داوطلبانه نیز باید راه حل مطلوبی پیدا شود به ویژه که در بحث اتباع افغان در مرز افغانستان مشکلاتی وجود دارد و باید امنیت و فعالیت اقتصادی برای بازگشت داوطلبانه اتباع افغانی فراهم شود.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: در این خصوص مشارکت‌های خیلی اثربخشی نسبت به سال‌های قبل داریم و باید پیام مشترکی را به عرصه بین المللی ارسال کنیم و حمایت‌های با کیفیت از پناهندگان را افزایش دهیم و فعالیت‌های متحد و یکپارچه‌ای داشته باشیم و اینگونه نباشد که، چون پناهنده ۴۰ سال در یک کشور است به فراموشی سپرده شود بلکه پناهنده، پناهنده است و همیشه نیاز به کمک دارد.

فرسین افزود: در مجمع جهانی شهریور ماه به اقدامات و فعالیت‌های ایران اشاره خواهد شد و باید از ایران حمایت بیشتری شود و تنها حمایت‌های سازمان‌های بین المللی کفایت نمی‌کند و باید کنشگران دیگری نیز وارد عرصه شوند ضمن اینکه در هفته آینده جلسه‌ای در اسلام آباد پاکستان خواهیم داشت که نشست چهار جانبه‌ای با حضور ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان برگزار و راهبرد‌ها مشخص خواهد شد.

وی گفت: برای حمایت از ایران باید تلاش بیشتری کنیم و این کار به منابع بیشتر و رویکرد متحدتری نیاز دارد، هر چند که سازمان‌های محدودتری با کمیساریای عالی همکاری می‌کنند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
یاسین
پنج شنبه 30 جوزا 1398
سلام از چی بگم والا من یکی که موندم زنگ سفارت میزنم میگه نمیشه میرم دفتر کفالت انگار که خواهشا ی کاری بکنید
مرجانه کابلی
چهار شنبه 22 جوزا 1398
ای برار جانی مه سی و اندی سال در ایران با مدرک قانونی زندگی میکنم نمیتوانم از خودم چیزی داشته باشم شما تازه در سال 95 سرشماری شدی انتظار داری؟!! واقعا که.... زهی خیال باطل
محمودی
چهار شنبه 22 جوزا 1398
این است افزایش خدمات به مهاجرین؟!! من 40 سال در ایران هستم و جوانی ام را در اینجا گذراندم ولی هنوز اجازه رانندگی ندارم؟! آیا کشور ام القرای اسلام این است؟!!! قضاوت با وجدانتان....
حوا
سه شنبه 21 جوزا 1398
سلام هیچ خبری از کسانی که سال 95 سرشماری کردن نشده پارسال و امسال فقط به کسایی که همسر ایرانی دارن رسیدگی شده چی معنی داره یعنی خیال ندارن به بقیه ی کسایی که سرشماری شدن مدرک بدن؟؟؟؟
جواد صفری
سه شنبه 21 جوزا 1398
با سلام این واقعا جای تاسف دارد که من که 33 سن دارم و مهاجر ایران هستم دراین سالها توهین تحقیر فراوانی از دلت و مردم ایران کشیدیم کارهای زیادی شود اما خیلی خوب نیست درد زیاد هستش ولی گوش شنوایی نیست