Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73079
تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 سرطان 1398 ساعت : 17:22:46

دو درصد هزینه آموزش مهاجران افغان را سازمانهای بین المللی می پردازند

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت خراسان رضوی گفت: در حال حاضر تنها دو درصد هزینه 47 میلیون دالری آموزش مهاجرین افغانستانی در این ولایت توسط سازمان های بین المللی تامین می شود.

سید علی قاسمی؛مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی، صبح امروز چهارشنبه در نشستی با حضور جمعی از سفیران و دیپلمات‌های خارجی و رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران در مشهد افزود: سالانه ۴۷ میلیون دالر بابت آموزش مهاجران افغانستانی در ولایت خراسان رضوی با زیر پوشش داشتن ۷۱ هزار دانش آموز هزینه می‌شود.

سید علی قاسمی  مجموعه خدماتی که در حوزه پناهندگان افغانستانی در خراسان رضوی ارائه می‌شود را در شش محور شامل آموزش، بهداشت و سلامت، معیشت، پروژه‌های جامعه محور، فعالیت‌های حقوقی و هماهنگی مناسبت‌های بین المللی دستبه بندی کرد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت خراسان رضوی گفت: در صورت توافق کمیساریای عالی، ولایت خراسان رضوی می‌تواند دو طرح چرخه بازگشت مهاجران و بیمه اجباری رایگان سلامت را به عنوان ولایت آزمایشی در کشور اجرایی کند.

قاسمی افزود: طرح ویژه بازگشت مهاجران افعانستانی از ایران به کشورشان شامل سه چرخه "آموزش، اشتغال و بازگشت" است که در قالب این طرح مهاجران افغان می‌توانند بین سه تا پنج سال طبق برنامه ریزی های انجام شده در ایران و افغانستان از حمایت‌های لازم برای کسب درآمد برخوردار شوند و با امنیت و تأمین فرصت شغلی به کشورشان بازگردند.

وی اضافه کرد: در قالب طرح بیمه سلامت نیز باید همه مهاجران افغانستانی با اولویت بندی به صورت رایگان بیمه اجباری سلامت شوند که ساکنان مهمانشهر تربت جام ولایت خراسان رضوی در اولویت نخست اجرای این طرح هستند.

وی ارائه مراقبت‌های اولیه در پنج مرکز بهداشتی، اجرای طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی، اجرای دوره‌های فنی و حرفه‌ای، ایجاد اشتغال خانگی، ایجاد اشتغالزایی در زمینه تولید محصولات چرمی در مشهد، گسترش کارگاه‌های خیاطی مشهد، ایجاد بازارچه‌های دائمی و رسیدگی به مشکلات در کمیته‌های حل اختلاف و جلسات مشاوره روانشناسی را از جمله خدمات ارائه شده به مهاجران افغان در خراسان رضوی برشمرد.

رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران نیز ضمن تشکر از خدمات جمهوری اسلامی به مهاجرین افغانستانی گفت: با شناسایی اولویت‌ها و چالشهای ارائه خدمات به مهاجران افغان می‌توان بهترین راهکار را برای کمک به آنان پیدا کرد.

ایوو فریزان افزود: در قالب سفر دو روزه جمعی از سفیران و اعضای هیأت دیپلماتیک به خراسان رضوی، فعالیت‌های جمهوری اسلامی به پناهندگان در نزد مجامع جهانی اطلاع رسانی خواهد شد.

هیأت دیپلماتیکی متشکل از ۲۸ نفر از سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم تهران و مسئولان سازمانهای بین المللی مرتبط با امور پناهندگان به سرپرستی رئیس نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران از ۱۷ تا ۱۹ تیر ماه در ولایت خراسان رضوی اقامت دارند.

۳۲۰ هزار مهاجر افغانستانی در ولایت خراسان رضوی سکونت دارند که از این تعداد ۷۱ هزار نفر به عنوان دانش آموز در مدارس این ولایت در حال تحصیل هستند.

طرح پوشش بیمه درمانی اتباع خارجی نیز در قالب قرارداد چهارجانبه اداره کل اتباع وزارت داخله، سازمان بیمه سلامت، وزارت صحت، درمان و آموزش پزشکی و دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از سال ۱۳۹۴ در خراسان رضوی در حال اجراست.

مهاجران افغانستانی مقیم خراسان رضوی ۱۶ مؤسسه دارای مجوز فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نیز دارند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد