Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73596
تاریخ انتشار : يکشنبه 20 اسد 1398 ساعت : 12:27:01

راز نگرانی آمریکا از خرید سامانه اس400 روسی توسط ترکیه فاش شد

شبکه نیوز ۷ روسیه با انتشار گزارشی دلایل نگرانی آمریکا از خرید سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه را بررسی و افشا کرده است.

شبکه نیوز ۷ روسیه با پرداختن به دلایل نگرانی آمریکا از خرید سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه، مدعی شده است که سامانه روسی قادر به تشخیص جنگنده اف۳۵ آمریکا با وجود ادعای این کشور مبنی بر رادار گریز بودن آن است.
 
در این گزارش آمده است که استدلال آمریکا برای مخالفت و نگرانی از تحویل سیستم پدافند موشکی اس۴۰۰ روسی به ترکیه به همین مساله بر می گردد حال آنکه آمریکا ادعا می کند که سامانه پدافند موشکی روسیه با تسلیحات ناتو از جمله پدافند موشکی غرب همخوانی ندارد.

در آمریکا نیز هیچ کس به شکل قانع کننده توضیح نمی دهد که منظور واشنگتن از غیرهمخوانی میان تسلیحات پدافندی چیست حال آنکه روس ها چنین اتهامی را کاملا بی اساس می دانند.

امروز در میان کارشناسان صنعت موشکی و هوایی این سوال مطرح است که چه تفاوت اساسی بین سامانه اس۴۰۰ و سامانه پدافند هوایی اس۳۰۰ که مشابه آن است، وجود دارد چرا که به ظاهر تفاوت چندانی میان این دو سامانه نیست یونان یکی از اعضای ناتو بیش از ۲۰ سال است که اس ۳۰۰ دارد و هیچکس در ناتو در خصوص غیرهمخوانی این سیستم با تسلیحات ناتو چیزی نگفته است.

به تازگی واشنگتن ادعا کرده است که اس۴۰۰ هواپیماهای آمریکایی اف۳۵ را حتی در صورتی که در ارتش ترکیه باشد، شناسایی خواهد کرد و اطلاعات درباره سیستم تشخیص خودی و غیرخودی آن را به مسکو خواهد داد به عبارت دیگر روس ها از طریق اس ۴۰۰ می توانند سیستم استلس اف۳۵ را در آسمان ناتو و ترکیه شناسایی کنند و این مساله شانس آمریکا برای برتری هوایی را از بین می برد.

با این وجود، صاحبنظران صنعت فضایی در روسیه این استدلال را غیرقابل قبول می دانند و معتقدند که نگرانی اصلی واشنگتن در چیز دیگری نهفته است و آن اینکه جنگنده اف-۳۵ اصلا رادار گریز نیست و آمریکایی ها به جهان بلوف زده اند.

به عقیده بسیاری، سیستم تشخیص خودی و بیگانه اف۳۵ هیچ فرقی با جنگنده اف۱۶ ندارد و تمام ادعاهای آمریکا مبنی بر این که اطلاعات این سیستم ممکن است به دست روس ها برسد، بی اساس است.

کارشناسان نظامی روس در پاسخ به این پرسش که چرا آمریکا از اس۴۰۰ می ترسد، می گویند که ترکیه با خرید اس 400 امروز می تواند میزان ضعف جنگنده های آمریکایی را اندازه گیری کند.

به عبارت دیگر، نظامیان ترکیه با استفاده از اس۴۰۰ خواهند توانست به آسیب پذیری جنگنده اف۳۵ پی ببرند و هر زمانی بخواهند آن را سرنگون کنند.

ترکیه بر اساس گزارش وزارت دفاع این کشور، نخستین محموله سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسیه را بیست و یکم تیرماه گذشته دریافت کرد و گفته می شود دومین محموله نیز تا پایان سال جدید به دولت آنکارا تحویل داده خواهد شد.

دولت آمریکا در پاسخ به این خرید، ترکیه را از برنامه های اف ۳۵ خارج کرده است.

یادآور می شود که اس۴۰۰، سامانه موشکی پیشرفته و مدرنی است که توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد که می‌تواند اهداف متنوعی از قبیل موشک‌های بالستیک، کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد.

شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌زمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کند ضمن اینکه سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.


  شبکه العالم

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد