Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74104
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 سنبله 1398 ساعت : 17:14:24

رئیس اجرایی: عاشورا روز مظهر وحدت مردم افغانستان است

رئیس اجرایی گفت: در افغانستان عاشورا روز مظهر وحدت مردم افغانستان و شیعه و سنی در کشور ما است هر چه قدر دشمنان در گذشته کوشیدند، تا تفرقه را در بین مردم ترویج کنند، اما مردم بیدار ما از این روز با وحدت تجلیل می‌کنند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت‌ ملی امروز در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا در غرب کابل که با حضور برخی از چهره‌های سیاسی برگزار شد گفت: امروز در سراسر جهان، صدها میلیون مسلمان از این روز بزرگ و کارنامه‌ امام حسین (ع) تجلیل می‌کنند.

وي  افزود: در افغانستان این روز مظهر وحدت مردم افغانستان و شیعه و سنی در کشور ما است هر چه قدر دشمنان در گذشته کوشیدند تا تفرقه را در بین مردم ترویج کنند، اما مردم بیدار ما از این روز با وحدت تجلیل می‌کنند.

عبدالله به عنوان یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوري ادامه داد: امیدواریم به برکت این ماه نوحه و عزاداری آرزوی دیرینه مردم که تحقق صلح سرتاسری و دوام‌دار و برگزاری انتخابات عادلانه و همه‌شمول است تحقق یابد و شهروندان ما در سایه‌ی آرامش و امنیت گام‌های مطمئن را در راستای توسعه و رفاه بردارند.

رئیس اجرایی با اشاره به حوادث روز گذشته و تجلیل هواداران احمدشاه مسعود از هفته شهید ابراز داشت: متاسفانه حوادثی را در شهر کابل داشتیم که تاسف بار بود ما گشت‌وگذارهای مسلحانه و فیرهای هوایی را به هیچ عنوان قبول نداریم و غیرمجاز است، اما برخورد قطعات خاص پولیس با برخی از شهروندان غیرانسانی و غیرمسلکی بود و باید به این روش خاتمه داده شود.

وي خاطر نشان ساخت: اوباش خواندن یک قشر وسیع از مردم که برای تجلیل از هفته شهید به خیابان‌ها آمده بودند، نشانه اخلاق این اشخاص است که با شهروندان برخورد بد می‌کنند.

عبدالله تصريح كرد: اگر امروز مردم افغانستان به خاطر صلح باعزت قربانی می‌دهند و در سنگر دفاع از جمهوری اسلامی افغانستان قرار دارند، به این دلیل است که شاهد این گونه رفتارها از سوی نیروهای امنیتی‌مان نباشیم.

رئيس اجرايي كشور گفت: از پولیس، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نباید به منظور سیاسی استفاده شود.

این در حالیست که فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع روز گذشته گفته بود که یک سرباز در چهارراهی ترافیک شهر کابل با شلیک مستقیم گلوله از سوی افراد مسلح غیر مسئول کشته شده است.

‏وي افزود: این سرباز در حالی که در این ساحه بخاطر تامین امنیت وظیفه اجرا می کرد، از سوی گشت زنان مسلح غیر مسئول مورد تیر اندازی قرار گرفت كه وزارت داخله اعلام کرده که چندین تن را در این ارتباط، بازداشت كرده است.

لحظاتی بعد از سخنرانی آقای عبدالله، شاه حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهور در فیسبوکش نوشت؛ "از رييس اجراييه حكومت وحدت ملي انتظار نمي‌رفت تا از قهرماني‌ها و فداكاري‌هاي پوليس ملي انتقاد كند چرا كه پوليس ملي رضاكارانه فعاليت مي‌كند و هزاران شهيد و زخمي داده‌اند."

مرتضوي اظهار داشت: "اهانت به پوليس، اهانت به نظام و قانون است، رييس اجراييه چگونه رفتار پوليس كشور را با نظام‌هاي استبدادي مقايسه مي كند؟ اگر ايشان رييس جمهور شود حتما پوليس را خلع سلاح خواهد كرد.!"


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد