Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74128
تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 سنبله 1398 ساعت : 14:23:13

ترامپ: ۵۰ فروند طیاره جنگی جدید امریکا از خلیج فارس به پایگاه بگرام و شنیدند انتقال داده می‌شوند

به‌دنبال لغو گفتگوهای صلح با طالبان از سوی دونالد ترمپ رییس‌جمهور امریکا، به گزارش منابعی از ارگ سفید، رییس‌جمهور ترمپ به ادارات ایالات متحده امریکا هدایت داده که حملات بالای گروه طالبان در افغانستان تشدید یابد و به‌همین منظور قرار است ۵۰ فروند طیاره جنگی جدید امریکا از خلیج به پایگاه بگرام و شنیدند انتقال شوند.

به گفته این منابع، طالبان نیز پس از این هدایت، از قطر ممنوع‌الخروج اعلان شده و اجازه بیرون رفتن سران گروه طالبان از قطر به اساس خواست امریکا تا مدت نامعلوم توسط دولت قطر سلب شده است.

این منابع می‌گویند در این هدایت همچنین آمده که پاکستان تحت فشار قرار گیرد تا از حمایت گروه طالبان دست بردارد یا منتظر تدابیر جدید ایالات متحده امریکا باشد. به همین منظور، به لوی درستیز ایالات متحده امریکا گفته شده تا آماد‌ه گی حمله بالای برخی از مناطق پاکستان را داشته باشد.

قرار بود که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا همزمان با غنی و طالبان در کمپ دیوید دیدار و در مورد صلح افغانستان مذاکره کنند، اما این دیدار از سوی ترمپ کنسل گردید.

بااین حال، دونالد ترمپ رییس‌جمهوری امریکا، دیدار با رهبران گروه طالبان در کمپ دیوید را لغو و گفتگوهای صلح میان امریکا و سران گروه طالبان را متوقف کرده است.

کانگرس امریکا طی چند روز گذشته با ابراز نگرانی، از زلمی‌خلیل‌زاد، نماینده خاص امریکا خواسته تا با حضور در جلسه علنی کمیته روابط خارجی مجلس نماینده گان، در مورد توافق صلح این کشور با گروه طالبان جزییات ارایه کند.

زلمی‌خلیل‌زاد نیز از سوی وزارت امور خارجه امریکا به این کشور فراخوانده شده است. آقای زلمی‌خلیل‌زاد قرار است نتیجه نه ماه جلسه خود را به آقای ترمپ گزارش بدهد.

شماری از آگاهان امور در امریکا حرکت اخیر ترمپ را حرکت کمپاینی و تکتیکی برای زیر فشار آوردن طالبان برای قبول شرایط امریکا می دانند. آنها معتقد اند گفتگو ها دوباره آغاز و معاهده صلح نیز دیر یا زود امضا می شود.

مذاکرات صلح از طرق دیگر به پیش خواهد رفت و هیچ چاره ای جز صلح نیست.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد