Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74609
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 ميزان 1398 ساعت : 12:54:45

کوریای شمالی: در مذاکرات «مشمئزکننده» با آمریکا شرکت نمی‌کنیم

وزارت خارجه کوریای شمالی در پی شکست مذاکرات استکهلم هشدار داد، تا زمانیکه آمریکا از سیاست‌های خصمانه خود عقب‌نشینی نکند، پیونگ‌یانگ دیگر در گفت‌وگوهای «مشمئزکننده» با این کشور شرکت نخواهد کرد.

وزارت خارجه کوریای شمالی روز گذشته (یکشنبه) با صدور بیانیه‌ای در خصوص شکست مذاکرات کارشناسی اخیر با آمریکا تأکید کرد که واشنگتن همچنان به «سیاست‌های خصمانه» علیه کوریای شمالی اصرار می‌ورزد و در برگزاری مذاکرات‌ ارزشمند با پیونگ‌یانگ ناتوان است و اظهارات دروغین علیه این کشور مطرح می‌کند.

بیانیه وزارت خارجه کوریای شمالی در پی مذاکرات روز شنبه هفته جاری نمایندگان آمریکا و کوریای شمالی در «استکهلم» سوئد صادر شد که به شکست منتهی شد.

مذاکرات روز شنبه در استکهلم بعد از آن به شکست منتهی شد که هیأت کوریای شمالی، این گفت‌وگوها را به صورت نیمه‌کاره رها و تأکید کردند که این گفت‌وگوها انتظاراتشان را «برآورده نکرده است».

طبق این گزارش، بیانیه کوریای شمالی در واکنش به تلاش‌های واشنگتن برای کم اهمیت جلوه دادن میزان شکست این مذاکرات صادر شده است، زیرا وزارت خارجه آمریکا اصرار دارد که پیونگ‌یانگ موافقت کرده که ظرف دو هفته، مذاکرات جدیدی از سرگرفته شود و این در حالی است که اظهارات «کیم میونگ گیل» مذاکره‌کننده اتمی کوریای شمالی، چنین چیزی را تأیید نمی‌کند.

«کیم میونگ گیل» رئیس تیم مذاکره کننده کوریای شمالی اعلام کرد: «ما از این موضوع ناامید شده‌ایم که آمریکا هیچ چیزی را بر روی میز مذاکره قرار نداده است. هم اکنون آمریکا مسئولیت ادامه مذاکرات را بر عهده دارد.»

وزارت خارجه کوریای شمالی با اینحال ابراز تردید کرد که آمریکا بتواند ظرف دو هفته، پیشنهاد مهم و جدی و ارزشمندی را به پیونگ‌یانگ ارائه دهد.

در بیانیه وزارت خارجه کوریای شمالی اینگونه آمده است: «آمریکا یک روایت کاملاً بی‌اساس را اشاعه می‌دهد که می‌گوید هر دو طرف آمادگی دارند ظرف دو هفته با یکدیگر دیدار کنند زیرا بعد از گذشت ۹۹ روز از نشست پانمونجوم (میان ترامپ و کیم) هیچ اتفاقی نیافتاده است و بعید است که ظرف دو هفته پیشنهادی متناسب با انتظارات کوریای شمالی و نگرانی‌های جامعه جهانی، ارائه شود».

پیونگ‌یانگ تأکید دارد که آمریکا از مذاکرات استکهلم بعنوان یک واقعه افتخارآمیز برای «تحقق اهداف سیاسی خود در سوء استفاده از گفت‌وگوهای کوریای شمالی-آمریکا برای وقایع سیاسی داخلی‌اشان (انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا)» بهره برده است.

اظهارات وزارت خارجه کوریای شمالی بعد از آن مطرح شده است که  واشنگتن اخیراً مدعی شد که مذاکرات خوبی با مقامات کوریای شمالی در استکهلم انجام داده است. (جزئیات بیشتر)

وزارت خارجه کوریای شمالی ضمن انتقاد از رویکرد خصمانه آمریکا در قبال این کشور نوشت: «تا زمانیکه آمریکا گام ویژه‌ای در زمینه عقب‌نشینی کامل و بدون بازگشت از سیاست‌های خصمانه در قبال کوریای شمالی برندارد، قصد نداریم مثل این  بار، در مذاکرات مشمئزکننده (با آمریکا) مشارکت کنیم».

این بیانیه سپس در پایان، سرنوشت مذاکرات آینده کوریای شمالی با آمریکا را به رویکرد آمریکا در قبال پیونگ‌یاگ منوط کرد و نوشت: «همانطور که به وضوح شیوه حل مشکل را بیان کردیم، سرنوشت مذاکرات آمریکا-کوریای شمالی به رویکرد آمریکا بستگی دارد و ضرب‌الاجل آن، پایان امسال است».

اولین نشست میان ترامپ و کیم در ژوئن ۲۰۱۸ بدون پیشرفت چشمگیری به پایان رسید و طبق گزارش راشاتودی، شکست مذاکرات استکهلم، آینده گفت‌وگو میان نمایندگان آمریکا و کوریای شمالی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.


  فارس

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد