Share/Save/Bookmark

کد مطلب :75068
تاریخ انتشار : جمعه 17 عقرب 1398 ساعت : 11:44:58

بشر دوست خطاب به نمایندگان؛ برای حفظ صلابت مجلس از دوکانداری دست بردارید

 رمضان بشردوست یک عضو مجلس از سایر نمایندگان می‌خواهد که برای حفظ صلابت مجلس دست از دوکانداری بردارند.

اکثر نمایندگان مجلس پس از آغاز بکار دور هفدهم شورای ملی به صورت روزانه در نشست‌های عمومی مجلس از نهادهای حکومت شکایت کرده‌اند که مسوولان یا به تلفن‌های آنان جواب نمی‌دهند و یا هم از دیدار حضوری با آنان خود داری می‌کنند.

آنان مدعی هستند که برای حل مشکلات اداری موکلان شان مجبور هستند به دروازه مقام‌های مسوول مراجعه کنند.

از سوی دیگر، اعضای مجلس همواره گفته‌اند که حکومت صلاحیت نظارتی و قانون‌گذاری مجلس را محدود کرده و نمایندگان را به ماموران معاش بگیر خود تبدیل کرده است.

اما؛ رمضانی بشردوست نماینده منتقد نمایندگان مجلس را مقصر دانسته و می‌گوید که آنان برای حفظ صلابت مجلس باید از دوکانداری دست بردارند.

آقای بشردوست گفت: "گردش نمایندگان به وزارت‌ها برای امضا گرفتن از وزیر، دنبال کردن کارهای شخصی و واسطه شدن برای موکلان شان صلابت مجلس را زیر پرسش برده و وزرا شکایت کرده‌اند که نمایندگان از آنان تقاضاهای شخصی دارند."

او افزود که حتا، زمانیکه وزرا به مجلس خوانده می‌شوند؛ نمایندگان درخواستی‌ها را از جیب خود کشیده و امضای وزرا را می‌گیرند یعنی آنان در "داخل تالار دوکانداری" راه می‌اندازند.

به گفته او، همین مسایل شخصی نمایندگان است که مجلس در شش ماه گذشته یک قانونی را که برای مردم منفعت داشته باشند تصویب نکرده است.

بشردوست تاکید کرد که نمایندگان در حالی دنبال کارهای شخصی خود در روزهای رسمی وزارت به وزارت می‌گردند که روزانه 6 هزار و 500 افغانی معاش می‌گیرند؛ ولی معاش ماهانه بسیاری از ماموران و معلمان 6 هزار افغانی است.

این در حالی است که میر رحمان رحمانی به روز دوشنبه (13 عقرب) مجلس نمایندگان اعلام کرد که در دیدار روز شنبه‌اش با رییس جمهور غنی، روی موضوعاتی چون روند صلح، قانون‌گذاری، رفع محدودیت سفر نمایندگان، عدم احترام به مصوبات مجلس و مشکلاتی در زمینه نظارت پارلمانی، صحبت کرده است.

آقای رحمانی گفت که رییس جمهور غنی همه پیشنهادات مجلس را پذیرفته و به مسوولان زیربط هدایت داده تا همه مصوبات مجلس را مورد اجرا قرار دهند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد