Share/Save/Bookmark

کد مطلب :79505
تاریخ انتشار : پنج شنبه 5 سرطان 1399 ساعت : 07:53:15

بولتون: «ترامپ گفت خلیلزاد شیادی است که برای کار صلح نیاز داریم»

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در کتاب جنجالی خاطراتش از دوره‌ای که در کاخ سفید با دونالد ترامپ کار کرده، در جاهای مختلف کتاب از ناراحتی آقای ترامپ درباره افغانستان به ویژه روند مذاکرات با طالبان بارها یاد کرده است.

 بولتون در بخشی از کتابش به نام "اتاق حوادث"، نوشته دونالد ترامپ از آقای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان یاد کرده و گفت: "شنیدم او یک شیاد است، گرچه برای این کار به یک شیاد نیاز داریم."

جان بولتون فصلی از این کتاب را زیر عنوان "از ماموریت ضد تروریسم در افغانستان تا کمپ دیوید"، به افغانستان اختصاص داده و در بخشی از آن نوشته دونالد ترامپ همیشه اشرف غنی را با حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان اشتباه می‌گرفت.

ترامپ در آگست ۲۰۱۷ استراتژی خود درباره افغانستان و پاکستان را اعلام کرد که گفته می‌شد به توصیه ژنرال‌ها تهیه شده بود.

در کتاب آمده که آقای ترامپ آن استراتژی را بعدا "اشتباه" خوانده و گفته که "ما همه چیز را باخته‌ایم. یک شکست کامل بود. این همه اسراف شرم‌آور است. این همه تلفات. از حرف زدن در باره آن متنفرم. من انتخاب شدم که از افغانستان و بازی جنگ‌ها خارج شوم."

بولتون نوشته که ترامپ جنگ افغانستان را از خود نمی‌دانست و در یک جلسه گفت: "هرچه بیشتر وقت بگیرد، این جنگ بیشتر جنگ من می‌شود. من جنگ باخته را خوش ندارم. .. حتی اگر جنگ را ببریم، هیچ چیز بدست نمی‌آوریم." که در پاسخ ظاهرا ژنرال جیمز متیس، وزارت دفاع وقت گفته که "از روزی که وارد اداره شدید این جنگ شماست."

بولتون نوشته "ترامپ می‌گفت که از روز اولی که وارد کاخ سفید شدم باید به جنگ افغانستان پایان می‌دادم. ترامپ خشمگین بود، از تلف کردن وقت خروج ناراحت بود."
در جای دیگر ترامپ از خلیلزاد انتقاد می‌کند که "آیا امضای طالبان هیچ ارزشی دارد."

در کتاب آمده که "تا اواخر ۲۰۱۸، افغانستان بدون شک یک نقطه دردناک در گلوی ترامپ بود. ترامپ معتقد بود که به ژنرال متیس تمام صلاحیت‎ها را برای تمام کردن طالبان داده بود، مانند پایان دادن به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه. در عراق و سوریه اهداف تعیین شده بدست آمده بود اما برعکس در افغانستان هدف قابل رویت نبود، و چیزها به نحو غیرقابل انکاری به سمت غلط پیش می‌رفت.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا می‌گوید او در پی پاسخ به سه سوال بوده: آیا بعد از خروج آمریکا از افغانستان، حکومت این کشور سقوط خواهد کرد، و اگر پاسخ بله باشد، تا چه زمانی ممکن است سقوط کند؟
او نوشته در جلسه‌ای ترامپ گفت که "من می‌خواهم غنی هم اینجا بیاید، و طالبان هم. قبلا از امضای (توافقنامه) این کار را بکنیم. می‌خواهم قبل از امضا ببینیم نه (فقط) یک تلفن." خلیلزاد گفت: "آنها عاشق آمدن هستند."

آقای بولتون می‌گوید به این نتیجه رسیده بودم که پیشنهاد ترامپ برای دیدار با طالبان برای این بوده که ترامپ "در جستجوی یک جایگزین برای توافق پومپئو-خلیلزاد می‌گشت.

ترامپ کاملا با من در مورد این که توافقنامه با طالبان را خودش امضا نکند، موافقت نداشت، اما او اگر امضا می‌کرد، یک ریسک واضح سیاسی را می‌دید، اگر چیز دیگری نباشد.

آقای بولتون می‌گوید ترامپ پرسید "پیروزی در افغانستان چی است؟" ژنرال متیس در پاسخ گفت که یعنی ایالات متحده از این کشور با حمله‌ای مواجه نشود.

آقای بولتون نوشته هیچ راهی برای اعتماد به طالبان و اجرای مکانیسم‌ها وجود ندارد. این (توافقنامه) یک توافق معاملات ملک در نیویورک نیست و می‌گوید خلیلزاد به او توضیح داد که "این توافقی بود که ترامپ گفت که می‌خواست."

او می‌گوید ترامپ در جلسه‌ای در کاخ سفید درباره توافقنامه صلح آمریکا و طالبان پرسیده "آیا این توافقنامه قابل فروش است؟" و من گفتم فکر نمی‌کنم. سپس ترامپ تمام جلسه را به کنار گذاشت و گفت که "می‌خواهم با طالبان صحبت کنم، بگذارید به واشنگتن بیایند."

جان بولتون می‌گوید او و سایر مشاوران می دانستند که در پی دستیابی به دو هدف در افغانستان هستیم: اول، پیشگیری از ظهور مجدد دولت اسلامی و القاعده و تهدید تروریستی علیه آمریکا و دوم، تداوم نظارت علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران در غرب و پاکستان در شرق این کشور بود.

آقای بولتون می‌گوید ترامپ از من می‌پرسید که چرا در عراق و افغانستان و نه در ونزوئلا می‌جنگیم.

در این کتاب آمده که ترامپ جنگ افغانستان را جنگ خودش نمی‌دانست. ژنرال متیس گفت داعش در افغانستان است اما ترامپ گفت "آنها را به روسیه واگذار کنید" ترامپ گفت "یک آدم احمق به نام جورج بوش این کار را کرد."


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد