Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80632
تاریخ انتشار : يکشنبه 16 سنبله 1399 ساعت : 18:36:31

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران از تسریع روند ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر در مدارس ایران خبر داد

مدیرکل دفتر اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران با تاکید بر این‌که تاکنون ۷۰ درصد دانش‌آموزان اتباع و مهاجر برگه حمایت تحصیلی دریافت کرده‌اند، از تسریع روند ثبت نام این دانش آموزان خبر داد و گفت: برای آن دسته از دانش آموزان که باید به صورت مجازی تحصیل کنند و باید در سامانه شاد ثبت‌نام کنند، تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم.

مهدی محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین روند ثبت نام دانش آموزان اتباع و مهاجر برای تحصیل گفت: در حوزه دانش آموزان اتباع دو قشر از افراد وجود دارد؛ نخست افرادی که دارای مجوز هستند و حضور آنها در کشور مجاز است که طبق روال ثبت نام کرده و با برگه حمایت تحصیلی صادر شده و به روز رسانی آن، ثبت‌نام‌شان در مدرسه انجام می‌شود.
 
وی افزود: قشر دوم افرادی هستند که بر اساس فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی لازم‌التعلیم هستند، اما فاقد مجوز حضور در ایران بوده که از سال ۱۳۹۴ بر اساس صدور فرمان رهبر انقلاب اسلامی از این افراد برای تحصیل ثبت‌نام‌می شود و به دلیل این‌که اطلاعات آن‌ها باید به روز رسانی شود، هرساله برای ثبت نام در مدرسه باید برگه حمایت تحصیلی دریافت کنند.
 
مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران ادامه داد: در سال جاری برای این قشر گله‌مندی ایجاد شده و عنوان شده که تاکنون برگه حمایت تحصیلی دریافت نکرده‌اند، در حالی که باید مواردی را مورد توجه قرارداد؛ نخست آن‌که سال تحصیلی امسال ۱۵ روز زودتر آغاز شده و از سوی دیگر به دلیل شیوع بیماری کرونا ویروس، دو موضوع ثبت نام طرح آمایش و برگه حمایت تحصیلی با یک‌دیگر تلاقی پیدا کرده است.
 
به گفته محمودی، برای طرح آمایش و ثبت‌نام‌ها نیز با هدف جلوگیری از ازدحام جمعیت در دفاتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا، زمان‌بندی و نوبت‌دهی انجام شده است، لذا ممکن است تاخیری در روند صدور برگه‌های حمایت تحصیلی داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد: با این وجود بر اساس آخرین آمارها، بیش از ۷۰ درصد صدور برگه‌های حمایت تحصیلی انجام شده و مقدار کمی باقی‌مانده است که اعلام شد برای تسریع روند صدور، دفاتر ساعت کار خود را افزایش دهند. کار به خوبی در حال انجام است و امیدواریم تا پایان هفته روند کار تکمیل شود.
 
محمودی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره روند ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع در مدارس نیز گفت: این‌که توسط مدارس اعلام شود جا ندارند، تنها می‌تواند برای کلاس اولی‌ها باشد و برای دانش آموزانی که از قبل در مدرسه‌ای ثبت‌نام کرده و در سال جاری به مقطع بالاتر می‌روند، منعی برای ثبت نام وجود ندارد و وزارت آموزش و پرورش موظف است این کار را انجام دهد. به این ترتیب روال کار به خوبی پیش می‌رود و ما هم روند کار را تسهیل می‌کنیم و جای نگرانی برای این دانش آموزان وجود ندارد.
 
وی درباره نرم‌افزار آموزشی "شاد" و بهره دانش‌آموزان مهاجر از این سامانه نیز تصریح کرد: برای آن دسته از دانش آموزان که باید به صورت مجازی تحصیل کنند و باید در سامانه شاد ثبت نام کنند، تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم.
 
مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران ادامه داد: در حقیقت تسهیلاتی برای دانش آموزان بی‌بضاعت اتباع که از این سامانه نمی‌توانند استفاده کنند، در نظر گرفته شده و امکان بهره‌گیری آن‌ها فراهم می‌شود.
 
وی ابراز امیدواری کرد: این اقدامات برای سال جدید تحصیلی به نتیجه برسد و امکان بهره‌گیری از نرم‌افزار شاد برای این دسته از دانش‌آموزان اتباع فراهم شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد