Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81198
تاریخ انتشار : پنج شنبه 24 ميزان 1399 ساعت : 13:22:11

سفر هفته آینده داکتر عبدالله به ایران؛ انجام ماموریت امریکایی یا گام برداشتن در راستای منافع ملی؟!

قرار است در ادامه سفرهای منطقه‌ای داکتر داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، او پس از سفر به قطر، پاکستان و هند، روز یک‌شنبه آینده(27 میزان) در سفری برای رایزنی پیرامون روند صلح افغانستان، به جمهوری اسلامی ایران سفر کند، اما برخی آگاهان سیاسی و بین‌المللی خاطرنشان می‌سازند که این سفرها از یک‌سو در محور خواست و منافع امریکا انجام می‌شود و از سوی دیگر، هیچ تأثیری بر روند مذاکرات دوحه ندارد.

در این مورد، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته که رئیس شورای عالی مصالحه ملی هفته آینده در راس هیاتی از مقامات شورای عالی مصالحه ملی، اعضای شورای ملی افغانستان و مقامات وزارت امور خارجه از ایران دیدار خواهد کرد.
 
بر اساس این گزارش؛ قرار است داکتر داکتر عبدالله عبدالله در مدت سه روز اقامت خود در تهران، در مورد موضوعات مهم متقابل با مقامات ارشد ایران از جمله حسن روحانی رئیس جمهور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس و دیگر مقامات عالی رتبه ایران تبادل نظر کند.

اما سفرهای رییس شورای عالی مصاحله ملی در حالی در منطقه ادامه دارد که تنور جنگ در کشور همچنان گرم است و آمار قربانیان هر روز افزایش پیدا می کند.
 
از سویی هم در پی دیدارهای جداگانه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با هیئت های افغانی و طالبان، سرانجام بعد از 14 روز گروه های تماس دو طرف با هم دیدار کردند و در رابطه با حل رکود گفتگوها صحبت نمودند.
 
اما آن‌چه مردم افغانستان را در این آشفته بازار و بازی های سیاسی نگران کرده، ادامه خشونت ها و جنگ است که نه سفرهای آقای عبدالله تاکنون این درد را دوا کرده و نه هم تماس های بی حاصل هیئت های گفتگوکننده.
 
آگاهان سیاسی می گویند که توافق امریکا و طالبان با منافع برخی از کشورهای منطقه همخوانی ندارد و اجماع منطقه برای صلح افغانستان را خدشه دار کرده است؛ از این جهت داکتر عبدالله عبدالله برای همسویی ظاهری کشورهای منطقه با منافع امریکا تلاش می کند.
 
سید عبدالمقدم امین، آگاه امور سیاسی و نظامی می گوید که طرح صلح و جنگ افغانستان متعلق به افغان‌ها نیست، بلکه طرح کشورهای منطقه و جهان است.
 
از نظر او سفرهای خلیلزاد، رییس جمهورغنی و همچنین داکتر عبدالله بر مبنای ارزش‌های ملی نیست، بلکه آجندای این سفرها از قبل برای برداشتن موانع از سر راه منافع امریکا مشخص شده است.
 
او تاکید کرد که این سفرها برای برداشتن موانع که پیش روی منافع امریکا است، صورت می گیرد، نه بر مبنای واقعیت های جامعه افغانستان، از این جهت نه به صلحی کمک می کند که خواست مردم افغانستان است و نه هم بر کاهش خشونت ها تاثیر دارد.
 
امین هرچند می گوید با تمام نارسایی های موجود در پروسه صلح یک فرصت برای دولت و مردم افغانستان ایجاد شده است، اما تاکید می کند که مبنای سفر احتمالی داکتر عبدالله به ایران و هر کشوری که صورت می گیرد، واقعیت ها و ارزش‌های افغانستان نیست، بلکه روی برنامه های نتظیم شده برای منافع امریکا صورت می گیرد.
 
به گفته او، داکتر عبدالله به عنوان یک مهره امریکایی به کشورهایی چون پاکستان، هند، ایران و... سفر می کند و این جزء همان پروسه ای است که در چهارچوب توافق نامه قطر می چرخد.
 
این کارشناس سیاسی و نظامی تاکید کرد که امریکا قصد دارد جنگ در افغانستان ختم شود، از این جهت تلاش می کند تا اجماع منطقه ای طبق میل خود را از طریق سفرهای مقامات افغانی نیز شکل بدهد.
 
اما به به باور او، به نفع امریکا خواهد بود که نمایندگان باصلاحیت کشورهای منطقه مانند چین، ایران و روسیه را بر مبنای واقعیت های افغانستان در پروسه صلح دخیل کند، تا برای ایجاد ساختار و نوع نظام آینده دید مشترک ایجاد شود، زیرا فضای افغانستان جنجالی است که اگر یک طرف تاثیر بیشتری داشته باشد، منافع طرف دیگر تهدید می شود.
 
امین تاکید کرد که اگر اجماع جهانی و منطقه ای با در نظرداشت منافع تمام کشورها ایجاد نشود، صفحه جدیدی از بحران در افغانستان باز خواهد شد.
 
در همین حال عبدالشکور سالنگی، آگاه روابط بین الملل نیز می گوید که امریکا در قضیه صلح افغانستان می خواهد خواسته های خود را مورد پذیرش عمومی قرار داده و مشروعیت ببخشد و در صدد پر رنگ ساختن مذاکراتی است که خود شروع کرده است.
 
به گفته او، در حال حاضر علاوه بر اینکه نمایندگان دولت افغانستان با گروه طالبان به صورت مستقیم تحت اشراف امریکا گفتگو می کنند، عبدالله نیز ماموریتی برای پر زرق و برق جلوه دادن پروژه امریکایی دارد که باید انجام دهد.
 
از دید او، عبدالله بر اساس ماموریتی که دارد، کارهایی را انجام می دهد، اما آنچه مهم است، این که سفرهای وی و صحبت هایش با مقامهای کشورهای منطقه، هیچ تاثیری بر آنچه در دوحه می گذرد و کاهش خشونت ها ندارد.
 
خواستم دیدگاه طرف داکتر عبدالله و سخنگویان او را نیز در این زمینه داشته باشیم، اما با تماس های مکرر موفق به این کار نشدیم.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد