Share/Save/Bookmark

کد مطلب :82685
تاریخ انتشار : يکشنبه 21 جدي 1399 ساعت : 21:52:15

سیاسیون: «یارگیری غنی با منتقدین‌اش از ترس ایجاد اداره موقت است»

 شماری از سیاسیون کشور میگویند که رییس جمهوری غنی با شماری از منتقدین اش، که حتی به نشست‌های رسمی در ارگ دعوت نمی شدند، همیاری و همکاری را آغاز کرده است.

این در حالی است که رییس جمهوری راحله دوستم، دختر مارشال دوستم، را به عنوان سناتور انتصابی و محمد محقق را به عنوان مشاور ارشد خودش در امور نظامی و سیاسی، موقف داده اند.

سیاست‌گران میگویند که غنی از “ایجاد اداره موقت و از دست دادن قدرت ترسیده” و به یار گیری از چهره‌های ضد طالبانی و همچنان با نفوذ پرداخته است.

ستار مراد، عضو ارشد رهبری جمعیت اسلامی، در این باره میگوید:” اراده موقت بیاید و اداره موجود زمام امور را تسلیم کند، این فکر تمام احزاب سیاسی است… اگر غنی فکر بکند که چهار سال دیگر هم در قدرت بماند شاید یک احتمال همین باشد.  “

 اما نزدیکان محمد محقق گماشته شدن وی را به عنوان مشاور ارشد رییس جمهور، نحوه از یارگیری سیاسی نمی‌داند.

ظاهر وحدت، معاون حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در این باره گفت:” چهره های با نفوذ که نحوی در برابر وضعیت که مردم افغانستان قرار دارد، افغانستان فعلا نیاز به یکصدایی دارد، فکر کنم مبنای اصل این قضیه همین بوده است.”

این در حالی است که در این اواخر بحث‌ها از تشکیل اداراه موقت داغ شده اند، اما سیاسیون میگویند که دو طرف بر گزینه نوع سوم از حکومتداری باید کنا آیند.

وحید الله سباوون، رهبر حزب اتحاد اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” انتقال قدرت به یک حکومت موقت به نظام موقت نه این که نظام تغیر بخورد. نه تغیرات بیاید و دو طرف توافق بکنند. “

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، هم به عنوان یک ضلع سیاسی با ‏حکومت موقت که در آن نهادها و ساختارها به جای خودش باشد و اصلاحات بیاید مشکلی ندارد‌.

 ارگ ریاست جمهوری در پیوند به انتصاب‌های اخیر چیزی نمی‌گوید اما رییس جمهور گذار قدرت را از رهگذر انتخابات قابل قبول می‌داند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد