Share/Save/Bookmark

کد مطلب :27134
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 سرطان 1394 ساعت : 13:41:59

اعلام حمایت حزب اسلامی حکمتیار از داعش در افغانستان

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار حمایتش را از گروه داعش در افغانستان اعلام کرده‌است.
این حزب به با نشر اعلامیه‌یی از هوادارانش خواسته‌است تا در صورت درگیری میان آن گروه‌های طالبان امارت اسلامی به رهبری ملا عمر و طالبانی که به داعش پیوسته‌اند، از داعش پشتیبانی کنند.
این نخستین باری‌ست که یکی از گروه‌های مسلح در افغانستان از گروه داعش به گونۀ علنی اعلام حمایت می‌کند و این می‌تواند تهدید داعش را جدی‌تر کند.
پیش از این تنها از پیوستن گروه‌هایی از طالبان به داعش سخن گفته شده و این گروه نیز فعالیت‌های‌شان را تا کنون در چند ولایت افغانستان آغاز کرده‌اند.
این در حالی‌ست که به تازه‌گی رایان کراکر، سفیر پیشین امریکا در افغانستان گفت که حکومت افغانستان و متحدانش به ویژه امریکا باید گروه داعش را در افغانستان جدی بگیرند.
حزب اسلامی حکمتیار از طالبان تا کنون حمایت نکرده بود ولی حمایتش از داعش با آن‌که مشخص نیست تا چه حدی در افزایش کارکرد این گروه تندروز تاثیر خواهد داشت، به جنگ‌جویان داعش روحیۀ بیش‌تری خواهد داد.
حزب اسلامی حکمتیار از برخی از گروه‌ها نیز انتقاد کرده و کمونیست‌ها و شورای نظار را گروه‌های سوگندخورده خطاب کرده‌است.
حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق کشورمان نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپاتنیک گفته بود که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش نیرویی است که در افغانستان ریشه ندارد. داعش حاصل فکر افغانستانیها نیست بلکه  عواقب رشد وضع عراق و سوریه می‌باشد. هرگاه در افغانستان نفوذ کنند، به این مفهوم است که کسی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و در دست خارجی قرار دارند. به این مفهوم که سناریوی توطئه جدید برای منطقه و افغانستان طرح‌ریزی شده است.
«ظاهر قدیر» معاون اول مجلس نمایندگان، چندی قبل در نشست عمومی پارلمان کشور اعلام کرده بود: حکومت پاکستان می‌خواهد با از بین بردن طالبان در ولسوالی «شینوار» ولایت «ننگرهار» جنگجویان داعش را در این منطقه ساکن کند.
قدیر اظهار داشت: گروه تروریستی داعش با حمایت پاکستان قصد دارد پس از «لعل‌پور» ولسوالیهای «کامه» و «گوشته» ننگرهار را تصرف کند.
معاون اول پارلمان کشور گفت: پاکستان می‌خواهد نخست در ننگرهار، قندهار و پکتیا داعش را ایجاد و پس از آن فعالیت‌های این گروه را به ولایت‌های شمالی کشور انتقال دهد.
«وحید مژده» کارشناس مسائل کشورمان نیز گفته بود: گروه تروریستی داعش در افغانستان با حکومت کاری ندارند و با آمریکایی‌ها درگیر جنگ نیستند  و گفته‌اند که ما با پلیس و ارتش افغانستان کاری نداریم و فقط و فقط جنگ ما با طالبان است.
وی در پاسخ به پرسش هدف داعش از جنگ با طالبان افغانستان اظهار داشت: زمانی که بین اشرف‌غنی و حکومت پاکستان توافقی برای همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی صورت گرفت، دولت افغانستان از پاکستان تقاضا کرد که جنگ طالبان در افغانستان باید به پایان برسد.
همچنین غنی از پاکستان خواست که مذاکرات صلح از طریق اسلام‌آباد باید صورت پذیرد.
مژده اظهار داشت: در این زمان بود که پاکستان از طالبان سه تقاضا کرد: اول اینکه جنگ آنها در مدت یک ماه در افغانستان به پایان برسد، دوم اینکه قرارداد امنیتی پاکستان و افغانستان را تأیید کنند و  سوم اینکه از پیشبرد مذاکرات صلح توسط پاکستان حمایت کنند.
وی ادامه داد: طالبان این خواسته‌های پاکستان را نپذیرفتند و به‌دنبال سر باز زدن طالبان از این مسئله، داعش به‌ناگهان از مرز گذشت و در مناطق شرقی کشور جنگ علیه طالبان را شروع کرد و تاکنون این جنگ فقط علیه طالبان جریان دارد.
کارشناس مسائل کشورمان خاطر نشان کرد: پاکستان به‌خاطر طالبان زیر فشار بود و در هر جایی که طالبان عملیات انجام می‌دادند، همه می‌گفتند که کار پاکستان است به همین دلیل پاکستان در صدد است یک گروه جدید را به وجود بیاورد که ظاهراً ارتباطی با پاکستان نداشته باشد و بگویند که مرکز اینها در سوریه است و از کشورهای مختلف عضو دارند و ارتباطی با پاکستان ندارند. پاکستان می‌خواهد که چنین ذهنیتی را به وجود بیاورد. اگرچه محل سکونت گلبدین حکمتیار هنوز مشخص نیست اما برخی مقام‌های کشور  براین باورند که وی در پاکستان اقامت دارد.

اما يک چيز مشخص است آن هم اينکه: اکنون به راحتی می توان فهمید چرا گلبدین در زمانی که به عنوان یک رهبر جهادی نخست وزیر بود، در مقابل رییس جمهور ایستاد و جنگ های داخلی را شعله ور ساخت. جهادی که تحت نام اسلام باشد و در باطن خدمت به مزدوران غرب باشد، ثمره اش یک روز کشتن مسلمانان هموطن است و یک روز حمایت از گروه تروریستی خونخواری چون داعش.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد